najlepsze książki postapokaliptyczne
Science fiction

Najlepsze książki postapokaliptyczne | TOP ranking książek post apo

Jakie są najlepsze książki postapokaliptyczne? Sprawdźcie nasz ranking najlepszych książek postapo!

Książki postapokaliptyczne – top ranking

Chociaż powieści postapokaliptyczne często prezentują pesymistyczne scenariusze, to równocześnie pozostawiają iskierkę nadziei na to, że dobro może zwyciężyć. Oferują także refleksję nad ludzkimi działaniami i wpływem postępu technologicznego na przyszłość. Książki tego gatunku są znakomite w trzymaniu czytelników w napięciu, wzbudzając ich ciekawość i skłaniając do refleksji nad kondycją ludzkości.

Książki postapokaliptyczne, które trzeba znać!

Fantastyka postapokaliptyczna to gatunek literacki, który wciąż zdobywa serca czytelników, przedstawiając wizję świata po kataklizmie czy apokalipsie. Książki tego gatunku zazwyczaj skupiają się na tematach radzenia sobie z upadkiem cywilizacji, samotności bohaterów oraz konieczności odbudowy świata. Warto poznać kilka najciekawszych powieści postapokaliptycznych dla miłośników tego klimatu.

Najlepsze książki postapo – lista:

Jeśli szukasz doskonałych powieści postapokaliptycznych, koniecznie sprawdź nasz ranking kultowych dzieł tego gatunku!

Metro 2033 – Dmitrij Głuchowski


Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje „Metro 2033” autorstwa Dmitrija Głuchowskiego. Akcja tej rosyjskiej powieści toczy się w Moskwie w 2033 roku, 20 lat po wojnie atomowej. Opowiada ona o życiu ludzi, którzy przetrwali zagładę, zamieszkując stacje i korytarze moskiewskiego metra. To tylko część trylogii, więc warto sięgnąć również po pozostałe książki z tej znakomitej serii.

Bastion – Stephen King


W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć mistrza grozy, Stephena Kinga, i jego książki „Bastion”. Broń biologiczna zdziesiątkowała ludzkość, a ci, którzy przetrwali, zmagają się z dziwnymi snami, które zapowiadają pojawienie się wysłanników Dobra i Zła. Jak potoczy się dalej losy bohaterów? Odpowiedzi szukaj w tej fascynującej powieści.

Droga – Cormac McCarthy


„Droga” autorstwa Cormaca McCarthy’ego to kultowa książka opisująca rzeczywistość po straszliwym kataklizmie, który zniszczył większość życia na Ziemi. Ojciec i syn wędrują przez tereny byłych Stanów Zjednoczonych, a powieść ukazuje ich niebezpieczną podróż w nieznane.

Futu.re – Dmitrij Głuchowski


„Futu.re” to kolejne dzieło Dmitrija Głuchowskiego, przedstawiające pozornie idealny świat, w którym śmierć nie istnieje, a ludność to zdrowi, wiecznie żyjący ludzie. Jednak sytuacja szybko wymyka się spod kontroli.

Igrzyska Śmierci – Suzanne Collins


Kolejne miejsce w rankingu zajmują „Igrzyska Śmierci” autorstwa Suzanne Collins. To kultowa seria postapokaliptyczna dla młodzieży, która opowiada o totalitarnym państwie podzielonym na Kapitol oraz 13 dystryktów. Mieszkańcy dystryktów buntują się, co prowadzi do brutalnie stłumionego powstania, a następnie do corocznych Głodowych Igrzysk.

World War Z – Max Brooks


Kolejną ciekawą pozycją jest „World War Z” autorstwa Maxa Brooksa. Książka opisuje świat po tragicznej wojnie ludzkości z hordą zombie. W formie reportażu wojennego autor przedstawia przeżycia ludzi z różnych stron świata, ukazując zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie.

Komórka – Stephen King


„Komórka” autorstwa Stephena Kinga to fascynująca książka postapokaliptyczna, której fabuła z pewnością przyciągnie technologicznych sceptyków. Bohater obserwuje, jak ludzie wpadają w szał po używaniu komórek. Okazuje się, że telefony komórkowe stały się przyczyną szaleństwa. Jedynym bezpiecznym miejscem staje się centrum Maine, poza zasięgiem telefonii.

Dzień Tryfidów – John Wyndham


„Dzień Tryfidów” to klasyka gatunku literatury postapokaliptycznej. W pewnym mieście pojawiają się rośliny, z których nasion można wytworzyć doskonały olej. Okazuje się jednak, że tryfidy, czyli te rośliny, zaczynają atakować ludzi, zmieniając krajobraz w apokaliptyczną wizję. Jak potoczą się losy ludzkości? Odpowiedzi szukaj w tej fascynującej powieści.

Głowa Kasandry – Marek Baraniecki


„Głowa Kasandry” to książka postapokaliptyczna opisująca historię Teodora Hornica, specjalisty od unieszkodliwiania nuklearnych pocisków. Świat po wojnie atomowej nie przypomina już tego, który znał ludzkość, a ocalali walczą o przetrwanie. Bohater musi rozbroić wszystkie broń nuklearną, aby uniknąć kolejnej katastrofy, a tytułowa Kasandra jest najpotężniejszą bronią zdolną zniszczyć życie na całej planecie.

Echo z Otchłani – Remigiusz Mróz


„Echo z Otchłani” to dzieło polskiego autora Remigiusza Mroza. Książka opisuje losy bohatera wracającego na Ziemię po kataklizmie. Jedynie statki kosmiczne na orbicie pozostają bezpieczne. Co stało się na naszej planecie? To druga część kultowej serii „Chór Zapomnianych Głosów”.

Outpost – Dmitry Glukhovsky


„Outpost” to najnowsze dzieło Dmitry’ja Glukhovsky’ego, autora kultowego „Metra 2033”. Opisuje ono Rosję po apokalipsie, gdzie zerwane zostały połączenia komunikacyjne, a bohater musi zmierzyć się z tajemnicą strzeżonego mostu i mgły, która z niego wyłania się.

Apokalipsa według Pana Jana – Robert J. Szmidt


„Apokalipsa według Pana Jana” to kolejna polska książka postapokaliptyczna w naszym zestawieniu. W niedalekiej przyszłości większość ludzkości ginie w katastrofie nuklearnej. Pozostali walczą o przetrwanie, a charyzmatyczny Pan Jan marzy o stworzeniu silnej Rzeczyspolitej.

Wojna Światów – Herbert George Wells


Ostatnią pozycją w naszym zestawieniu jest „Wojna Światów” autorstwa Herberta George’a Wellsa. Książka opowiada o inwazji Marsjan na Ziemię, którzy pragną opanować świat. Czy im się to uda? To arcydzieło literatury postapokaliptycznej skłania do refleksji nad kondycją ludzkości.

Zagłada 2029 – Radosław Pydyś


Kolejną książką w naszym zestawieniu jest „Zagłada 2029” autorstwa Radosława Pydysia. Świat w tej powieści jest w ruinie po zakończeniu III wojny światowej, a zombie i inne niebezpieczne stworzenia zapanowały nad Ameryką Północną. Jak człowiek poradzi sobie w takiej sytuacji? Odpowiedzi szukaj w tej porywającej książce.

Jestem Legendą – Richard Matheson


„Jestem Legendą” to połączenie klimatu postapokaliptycznego z elementami fantastyki. Robert Neville, naukowiec i ostatni żyjący człowiek w zrujnowanym Nowym Jorku, musi stawić czoło mięsożernym wampirom, które powstały po globalnej epidemii. Czy uda mu się powstrzymać zagładę i przywrócić normalność?

Ostatni Brzeg – Nevil Shute


„Ostatni Brzeg” Nevila Shute to wyjątkowa książka postapokaliptyczna, pełna refleksji i nostalgii. Akcja toczy się w Australii po nuklearnej katastrofie, która zniszczyła północną półkulę. Bohaterowie oczekują na nadchodzącą radioaktywną chmurę, przynoszącą ze sobą zagładę.

***

Zapraszamy do eksploracji tych fascynujących opowieści, które przeniosą was w świat po apokalipsie, pełen wyzwań, nadziei i walki o przetrwanie. Czytajcie ze zrozumieniem i przygotujcie się na emocjonującą podróż przez opustoszały świat postapokaliptyczny!

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze książki science fiction

5/5 - (2 votes)