Enola Holmes książki
Dla młodzieży

Enola Holmes książki | KOLEJNOŚĆ: wszystkie tomy po kolei

Enola Holmes to seria książek dla młodzieży napisana przez Nancy Springer, która jest popularna na całym świecie. W jakiej kolejności czytać powieści o siostrze Sherlocka Holmesa?

Enola Holmes – kolejność czytania:

  • Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
  • Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady
  • Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
  • Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza
  • Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie
  • Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Kolejność czytania jest tutaj kluczowa – książki z serii Enola Holmes należy czytać po kolei – od tomu 1, gdyż są ze sobą mocno powiązane.

Enola Holmes – książki dla młodzieży

Enola Holmes zyskała popularność w dużej mierze dzięki filmowi Netflixa. W Polsce wyszedł pierwszy tom z tzw. okładką filmową, który prezentuje głównych bohaterów:

Enola Holmes - okładka filmowa

Zapewne wraz z kolejnymi filmowymi częściami, będą wychodzić wznowienia książek dla młodzieży z nowymi okładkami. Na ten moment zaś dostępne są w Polsce wszystkie tomy z równie pięknymi i klimatycznymi okładkami, które możecie zobaczyć poniżej.

Enola Holmes – wszystkie tomy:

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Enola to młodsza siostra najsłynniejszego detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa, którą poznajemy, gdy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy chcieliby zatrzymać Enolę w szkole z internatem, dziewczynka wyjeżdża do Londynu, by odszukać matkę. Tu rozwiązuje serię zagadek kryminalnych i jednocześnie stara się unikać braci, którzy próbują ją odzyskać. Nancy Springer opisała przygody młodszej siostry Sherlocka Holmesa, osadzając fabułę swoich książek w uniwersum stworzonym przez Arthura Conan Doyle’a. Czytelnik ogląda Londyn oczami dziewczyny, mającej odwagę przeciwstawić się wiktoriańskim konwenansom.

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady

W drugim tomie cyklu Enola, wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, prowadzi dochodzenie w sprawie zaginięcia lady Cecily, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje bycia leworęcznym w wiktoriańskim społeczeństwie oraz o co to znaczy „proletariat”. Powieści Nancy Springer o Enoli były nominowane do Edgar Award w kategorii powieść kryminalna dla młodzieży.

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

„Doskonale sobie poradzisz sama, Enolu” – pisała matka młodszej siostry Sherlocka Holmesa przed swoim tajemniczym zniknięciem. Dziewczyna myśli o tym przesłaniu za każdym razem, kiedy jest jej trudno czy smutno. To dzięki wsparciu mamy Enola postanawia, że nie podda się woli braci i nie będzie tracić czasu na pensji dla dobrze urodzonych panien, tylko wyruszy do Londynu, by zostać perdytorystką – detektywką poszukującą zaginionych osób. A w tomie trzecim jej przygód znika nie byle kto, tylko sam doktor Watson, którego Enola zdążyła poznać i polubić. Za wszelką cenę postanawia zatem odszukać zaginionego przyjaciela swojego brata. Czy bukiet przedziwnych kwiatów, który otrzymała żona lekarza, ma jakieś znaczenie dla sprawy? Sherlock je ignoruje – czy słusznie? Kto z rodzeństwa – i czy ktokolwiek? – odnajdzie zaginionego?

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza

Odważna. Inteligentna. Niezależna. Bystra. Taka właśnie jest Enola Holmes, młodsza siostra słynnego detektywa, która poszła w ślady Sherlocka i ma już na swoim koncie kilka rozwiązanych spraw. W czwartym tomie cyklu Enola ponownie usiłuje pomóc lady Cecily. Tym razem stara znajoma próbuje uniknąć aranżowanego małżeństwa. Detektywka, stawiając na szali swoją wolność, angażuje w sprawę samego Sherlocka, choć przecież miała się przed nim ukrywać…

Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Enola Holmes nie ma typowej rodziny. Jej matka jest nieobecna, a sporadyczne spotkania z bratem to najwięcej, na co może liczyć. Dlatego bardzo przywiązuje się do swojej ujmującej gospodyni, pani Tupper. Można powiedzieć, że kobieta zastępuje jej matkę. Niestety, pewnego dnia pani Tupper zostaje porwana. Kiedy Enola to odkrywa, postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć. Kto i dlaczego mógłby chcieć porwać staruszkę? Wskazówką może być list z pogróżkami, który dostała kilka dni wcześniej. Zagadka jest bardzo trudna, a do odkrycia wiele – również tajemnic z życia pani Tupper. Czy i tym razem śledztwo sprytnej detektywki zakończy się sukcesem? I co z tym wszystkim wspólnego ma Florence Nightdale, najsłynniejsza pielęgniarka w historii?

Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Finałowy tom serii o przygodach Enoli Holmes! Gdzie jest księżna del Campo? Kolejna sprawa młodej detektywki wymaga od niej nie lada sprytu, wyjątkowych umiejętności i empatii. A depczący jej po piętach Sherlock wpada na nowy pomysł, jak odnaleźć niesforną pannę, która ciągle umyka braciom… Do rodzinnej posiadłości Sherlocka Holmesa dostarczono tajemniczy pakunek. Sherlock przybywa do domu, wezwany przez zarządcę, jednak nie otwiera przesyłki, bo jest przeznaczona dla jego młodszej siostry Enoli. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie ona jest… Gdy Sherlock poszukuje Enoli, ta angażuje się w sprawę zaginionej księżnej Blanchefleur del Campo. Rodzeństwo musi rozwiązać potrójną zagadkę i znaleźć odpowiedzi na pytania: Co się stało z ich matką? Gdzie podziała się lady Blanchefleur? Co ma wspólnego z tą sprawą ich brat Mycroft?

5/5 - (12 votes)