Enola Holmes książki
Dla młodzieży

Enola Holmes książki | kolejność – wszystkie tomy po kolei

Enola Holmes to seria książek dla młodzieży napisana przez Nancy Springer, która jest popularna na całym świecie. W jakiej kolejności czytać powieści o siostrze Sherlocka Holmesa?

Enola Holmes – książki dla młodzieży

Enola Holmes zyskała popularność w dużej mierze dzięki filmowi Netflixa. W Polsce wyszedł pierwszy tom z tzw. okładką filmową, który prezentuje głównych bohaterów:

Enola Holmes - okładka filmowa

Zapewne wraz z kolejnymi filmowymi częściami, będą wychodzić wznowienia książek dla młodzieży z nowymi okładkami. Na ten moment zaś dostępne są w Polsce cztery tomy z równie pięknymi i klimatycznymi okładkami, które możecie zobaczyć poniżej.

Enola Holmes – kolejność czytania:

  • Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
  • Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady
  • Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
  • Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza
  • Enola Holmes. The Case of the Cryptic Crinoline
  • Enola Holmes. The Case of the Gypsy Goodbye

Na ten moment w Polsce ukazały się cztery tomy. Z kolei tom 5 i 6 nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski i dostępne są jedynie w wersji angielskiej. Kolejność czytania jest tutaj kluczowa – książki z serii Enola Holmes należy czytać po kolei – od tomu 1, gdyż są ze sobą mocno powiązane.

Enola Holmes – wszystkie tomy:

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Enola to młodsza siostra najsłynniejszego detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa, którą poznajemy, gdy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy chcieliby zatrzymać Enolę w szkole z internatem, dziewczynka wyjeżdża do Londynu, by odszukać matkę. Tu rozwiązuje serię zagadek kryminalnych i jednocześnie stara się unikać braci, którzy próbują ją odzyskać. Nancy Springer opisała przygody młodszej siostry Sherlocka Holmesa, osadzając fabułę swoich książek w uniwersum stworzonym przez Arthura Conan Doyle’a. Czytelnik ogląda Londyn oczami dziewczyny, mającej odwagę przeciwstawić się wiktoriańskim konwenansom.

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady

W drugim tomie cyklu Enola, wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, prowadzi dochodzenie w sprawie zaginięcia lady Cecily, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje bycia leworęcznym w wiktoriańskim społeczeństwie oraz o co to znaczy „proletariat”. Powieści Nancy Springer o Enoli były nominowane do Edgar Award w kategorii powieść kryminalna dla młodzieży.

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów

„Doskonale sobie poradzisz sama, Enolu” – pisała matka młodszej siostry Sherlocka Holmesa przed swoim tajemniczym zniknięciem. Dziewczyna myśli o tym przesłaniu za każdym razem, kiedy jest jej trudno czy smutno. To dzięki wsparciu mamy Enola postanawia, że nie podda się woli braci i nie będzie tracić czasu na pensji dla dobrze urodzonych panien, tylko wyruszy do Londynu, by zostać perdytorystką – detektywką poszukującą zaginionych osób. A w tomie trzecim jej przygód znika nie byle kto, tylko sam doktor Watson, którego Enola zdążyła poznać i polubić. Za wszelką cenę postanawia zatem odszukać zaginionego przyjaciela swojego brata. Czy bukiet przedziwnych kwiatów, który otrzymała żona lekarza, ma jakieś znaczenie dla sprawy? Sherlock je ignoruje – czy słusznie? Kto z rodzeństwa – i czy ktokolwiek? – odnajdzie zaginionego?

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza

Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza

Odważna. Inteligentna. Niezależna. Bystra. Taka właśnie jest Enola Holmes, młodsza siostra słynnego detektywa, która poszła w ślady Sherlocka i ma już na swoim koncie kilka rozwiązanych spraw. W czwartym tomie cyklu Enola ponownie usiłuje pomóc lady Cecily. Tym razem stara znajoma próbuje uniknąć aranżowanego małżeństwa. Detektywka, stawiając na szali swoją wolność, angażuje w sprawę samego Sherlocka, choć przecież miała się przed nim ukrywać…

W tłumaczeniu:

Enola Holmes. The Case of the Cryptic Crinoline

Enola Holmes. The Case of the Gypsy Goodbye