Księga Całości książki
Fantasy

Księga Całości – Feliks W. Kres | KOLEJNOŚĆ CZYTANIA

Księga Całości to kultowa polska seria fantasy autorstwa Feliksa W. Kresa. O czym są książki z tego cyklu? W jakiej kolejności je czytać? Zapraszamy do naszego przewodnika!

Księga Całości – unikalne polskie fantasy

Księga Całości, zwana potocznie jako „cykl szereski”, to unikalne uniwersum fantasy. Świat ten po raz pierwszy pojawił się w opublikowanym w 1985 opowiadaniu „Prawo sępów” w magazynie Sfera. Szerer był jednym z pierwszych polskich światów fantasy dla dorosłego czytelnika. Pierwszą powieścią z tego uniwersum jest „Północna granica”. W 2010 roku Feliks W. Kres jednak zawiesił karierę i wyglądało na to, że autor nie dokończy cyklu. Ostatecznie w 2021 roku pisarz powrócił z nową książką z tego świata, zaś w listopadzie wyjdzie ostatni tytuł zamykający serię. Seria opowiada o świecie zwanym Szererem, gdzie tajemnicza siła sprawcza nazywana Szernią obdarzyła inteligencją – oprócz ludzi – również koty i sępy. Za wydany w roku 1992 tom drugi zatytułowany „Król Bezmiarów”, Feliks W. Kres otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

W jakiej kolejności czytać serię Księga Całości?

  • Północna granica (Księga Całości tom I)
  • Król Bezmiarów (Księga Całości tom II)
  • Grombelardzka legenda – Serce Gór (Księga Całości tom III)
  • Grombelardzka legenda – Wstęgi Aleru (Księga Całości tom IV)
  • Pani dobrego znaku t. 1 – Wieczny pokój (Księga Całości tom V)
  • Pani Dobrego Znaku t.2 – Wieczne cesarstwo (Księga Całości tom VI)
  • Porzucone Królestwo (Księga Całości tom VII)
  • Żeglarze i Jeźdźcy (Księga Całości tom VIII)
  • Tarcza Szerni (Księga Całości tom IX)
  • Najstarsza z Potęg (Księga Całości tom X)

Powyżej znajdziecie tytuły z tego cyklu uporządkowane w kolejności chronologicznej, w jakiej powinno się czytać książki. Czytanie książek z cyklu szereskiego w innej kolejności spowoduje, że czytelnik może pogubić się w wydarzeniach przedstawionych przez autora.

Księga Całości – wszystkie książki:

Poniżej znajdują się wszystkie książki z cyklu Księga Całości wraz z opisami fabularnymi i nowymi okładkami i ilustracjami Przemysława Truścińskiego.

Północna granica (Księga Całości tom I)

Północna granica (Księga Całości tom I)

Na początku była Szerń. Objęła we władanie świat i tchnęła inteligencję w trzy gatunki: ludzi, koty i sępy. A potem znad Bezmiarów nadciągnął Aler i stworzył własne rozumne istoty. Rozpoczęła się wojna potęg, która trwa do dziś. Armektańscy legioniści od setek lat stoją na straży i przelewają krew, by zagrodzić alerskim bestiom drogę w głąb kontynentu. Nieustępliwie trwają w zasypywanych śniegiem stanicach, wyjeżdżają na patrole, z których część z nich nigdy nie wróci. Nadchodzi jednak czas zmian. Czas, gdy poświęcenie, determinacja i śmierć setek już nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo setkom tysięcy. Nadchodzi Czas Przesunięcia i bitwa, o której nie usłyszą na dworach Szereru. Bo nie będzie nikogo, kto mógłby o niej opowiedzieć.

Gdzie tanio kupić:

Król Bezmiarów (Księga Całości tom II)

Król Bezmiarów (Księga Całości tom II)

Istnieją na świecie dwie równoważne Potęgi: Szerń i Aler. Potęgi zdolne obdarzyć inteligencją dowolny gatunek, zmienić bieg czasu, a nawet tchnąć życie w przedmioty. I istnieją Bezmiary. Bezmiary, przed którymi te Potęgi drżą. Spotkanie pirackiego kapitana Rapisa z kobietą schwytaną w osadzie garyjskich rybaków to tylko początek wielkiej historii. Historii, w której jeden akt przemocy zadecydował o życiu i śmierci tysięcy ludzi. Historii, w której nienawiść nierozerwalnie splata się z miłością, prawda z kłamstwem, a zdrada z lojalnością przekraczającą nawet granice śmierci. Oto świat, w którym ludzie na wskroś uczciwi gniją w kopalniach, a kanalie robią błyskotliwe kariery. Świat, który nie zna pojęcia litości, bo też i nigdy jej nie doświadczył. Przychodzi czas zapłaty. Garra spłynie krwią.

Gdzie tanio kupić:

Grombelardzka legenda – Serce Gór (Księga Całości tom III)

Grombelardzka legenda – Serce Gór (Księga Całości tom III)

Przed wiekami Szerń stoczyła morderczą walkę z wrogą Potęgą – Alerem. Nad Grombelardem obie Potęgi ponosiły klęski, okaleczały się, gubiły Pasma i Wstęgi. Wreszcie jedna z nich odniosła zwycięstwo. I nakryła całą krainę całunem wiecznych chmur. Bo Grombelard jest pobojowiskiem. Grombelard to mokry kamień. Odwieczne, nieprzebyte Góry Ciężkie. Kilka miast-warowni i kilka wiosek zamieszkałych przez zdziczałych rozbójników, gotowych mordować za garść srebra, albo po prostu dla rozgrzewki. Wieczny deszcz i nieśmiertelny wiatr. To jest Grombelard. Ale wiatr może być też Oddechem Gór, rozbójnik może być ich Królem a skała, gdy przyłożyć do niej rękę, może pulsować w rytmie bicia serca. Na szlaku spotkać można łuczniczkę o szarych, niepasujących do twarzy oczach. Życie stracić z ręki nieszczęśliwej kocicy, uwięzionej w ciele człowieka. Oszaleć i powoli nadziać się na własny miecz, tylko dlatego, że Sęp rozkazał. Tak, to wszystko legendy. Ale bez legend Grombelard to tylko deszcz i wiatr.

Gdzie tanio kupić:

Grombelardzka legenda – Wstęgi Aleru (Księga Całości tom IV)

Grombelardzka legenda – Wstęgi Aleru (Księga Całości tom IV)

 

Wstęgi Aleru wciąż wiszą nad Grombelardem. Nieuchronnie nadciąga kolejna Wojna Potęg. Dziś, jutro, a może za tydzień, gdzieś pośród smaganych wiatrem i deszczem szczytów, ożyje wroga siła. Ciężkie Góry po raz drugi w swej historii popękają od ciosów, będą się rozpadać, płonąć… Każda kraina ma swoje legendy. Wśród szarych skał, w mokrych i ciemnych jaskiniach, śpiewa się o Królu Gór, niepokonanym olbrzymie powalającym wrogów samą siłą swego spojrzenia. O jego wiernym towarzyszu, wielkim kocie gadba, który okazywał szacunek wrogom. O małej Armektance, której przeznaczeniem było w tych górach umrzeć, a jednak pokochała je całym sercem, a Ciężkie Góry pokochały ją. O zdradzie, najpodlejszej z możliwych, a jednak niezbędnej. O poświęceniu całego gatunku, które miało zmienić losy świata. Tak, to wszystko legendy. Ale bez legend Grombelard to tylko deszcz i wiatr.

Gdzie tanio kupić:

Pani dobrego znaku t. 1 – Wieczny pokój (Księga Całości tom V)

Pani dobrego znaku t. 1 – Wieczny pokój (Księga Całości tom V)

Szerń – wisząca nad światem Potęga zdolna obdarzyć inteligencją dowolny gatunek i zamienić w strzaskany grobowiec największe góry. Albo ożywić marzenie. Każdy kraj ma swoje legendy. Serce Dartanu bije dla tych o rycerskiej chwale. Ile w tej chwale pozostało honoru, przekona się Ezena – wyzwolona niewolnica postawiona przez umierającego księcia na czele największego majątku Cesarstwa. W krainie rządzonej przez mężczyzn, kobieta sięgnie po władzę. Bez sprzymierzeńców, bez przyjaciół, mając po swojej stronie tylko najdroższą niewolnicę królestwa i bezgraniczną wiarę zmarłego. W walce o Sey Aye nie będzie litości, miłosierdzia ani godności. Ale będą o niej śpiewać pieśni.

Gdzie tanio kupić:

Pani Dobrego Znaku t.2 – Wieczne cesarstwo (Księga Całości tom VI)

Pani Dobrego Znaku t.2 – Wieczne cesarstwo (Księga Całości tom VI)

Na czele największego majątku w kraju stanęła… niewolnica. Przerażona, zagubiona i samotna. Słaba. „Uzurpatorka!” – krzyczeli. A jednak poszli za nią. Poszli za nią rycerze z najlepszych domów, prości knechci, niewolnicy i majętni. mieszczanie. Uwierzyli w marzenie i ruszyli po odzyskanie dawnego Dartanu – królestwa zbudowanego z rycerskiego honoru, wojennej chwały i pieśni o wiecznej miłości. Szlachetni marzyciele ruszą na śmiertelny bój, a po nim długo jeszcze będą opłakiwać godnych przeciwników, których musieli zabić. W świecie rządzonym przez mężczyzn i urządzonym dla mężczyzn kobieta nie ma szans wygrać, grając zgodnie z zasadami. I Ezena doskonale o tym wie. Zamiast grać, przewraca szachownicę, a zaskoczonemu przeciwnikowi wbija sztylet w serce. Tak właśnie wygrywa się z Wiecznym Cesarstwem. Tak właśnie prowincję czyni się królestwem.

Gdzie tanio kupić:

Porzucone Królestwo (Księga Całości tom VII)

Porzucone Królestwo (Księga Całości tom VII)

Basergor-Kragdob, król Ciężkich Gór i górskich rozbójników, opuścił swoje królestwo. W poszukiwaniu spokoju i odpoczynku, uciekł do Dartanu. Zostawił za sobą Góry, władzę i przyjaciół. Znalazł tylko nową wojnę i dojmującą samotność. Teraz wraca, pogodzony z własnym przeznaczeniem, gotów stawić mu czoła, ale na własnych warunkach. Minęło jednak, jakby mimochodem, kilkanaście lat. W tym czasie Grombelard zdziczał do reszty. Wrogowie urośli w siłę. Dawni towarzysze poszli pod inne komendy albo od dawna nie żyją. Przyjaciele zbudowali domy, założyli rodziny i wcale nie tęsknią za straceniem życia na skalistym gościńcu. Glorm został sam. Ze swoją tęsknotą, świadomością popełnionych błędów i zmarnowanym życiem. Powinien się poddać, przyłączyć do pirackiego księcia na Agarach i zginąć z mieczem w ręku w jakieś morskiej awanturze. Ale, choć mógł uciec z Ciężkich Gór, nigdy nie zdoła wyrwać ich ze swojej duszy. Musi wracać do domu.

Gdzie tanio kupić:

Żeglarze i Jeźdźcy (Księga Całości tom VIII)

Porzucone Królestwo (Księga Całości tom VII)

Świat, czy to ten pod niebiem Szereru czy jakikolwiek inny, jest pełen zła. W opowieściach starych ludzi wciąż trwają okrutne wojny, łupieskie wyprawy, łzy kobiet i krew mężczyzn. Ale żadna z tych opowieści nie mówi o krzywdach wyrządzanych bez żadnego powodu, dla samej tylko zabawy. Niektóre mówią o podłych zdradach popełnianych z szalonej miłości, przyjaźni zmienionej w zaciekłą nienawiść i bólu, który wydaje się nie do zniesienia. Istnieją też inne opowieści, te które dają nadzieję. Opowieści o miłości, przyjaźni silniejszej niż śmierć i o niezrozumiałej łasce. Wszystkie je można usłyszeć przy ogniskach pod niebem Szereru. I właśnie zostały spisane.

Gdzie tanio kupić:

Tarcza Szerni (Księga Całości tom IX)

Tarcza Szerni (Księga Całości tom IX)

Szerń się rozpada. A wraz z nią – cały świat, którego strzegła. Upadają Pasma, Porzucone Przedmioty tracą swoje właściwości, wielkie fale niszczą całe miasta. A Przyjęci dyskutują o naturze wszechrzeczy, zastanawiając się, czy mają prawo zrobić cokolwiek, by ratować Szerer przed zagładą. Znalazłszy winnego (a właściwie winną), z determinacją godną wcześniejszej bezwolności, ruszają po jej głowę. Wszak czymże jest jedna śmierć wobec milionów ocalonych istnień?! A może jednak jest zbrodnią, taką samą jak wszystkie inne? Oto historia o niezasłużonej krzywdzie, winie, karze i ludzkiej omylności. Tym boleśniejszej, im bardziej przysłoniętej poczuciem świętej, szlachetnej misji. Oto opowieść o tym, że świat nie jest czarno-biały, a ktokolwiek tak twierdzi – jest skazany na porażkę. Nawet, jeśli wygra swoją bitwę.

Gdzie tanio kupić:

Najstarsza z Potęg (Księga Całości tom X)

Najstarsza z Potęg (Księga Całości tom X)

Szerń ma moc obdarzania rozumem, ale nie może stworzyć życia. Życie tworzą tylko Bezmiary – najstarsza z Potęg. Od śmierci Riolaty Ridarety minęło 5 lat. Długich lat. Mapa Szereru zmieniła się – krainy straciły władców, rozpadły się sojusze, odeszli ci, którzy, wydawali się niezastąpieni a na ich miejsce przyszli nowi, bez których świat istniałby tak samo. Tylko cicha walka o władzę trwa niezmiennie i nieustępliwie. Nadchodzi czas przesilenia i tym razem nowy porządek wykuje się nie w szczęku mieczy i rżeniu koni, ale w huku dział okrętowych i ostatnich krzykach tonących rannych. Karty rozdadzą zdrajcy a konsekwencje poniosą legendarni kapitanowie i ich marynarze. Żaden z nich nie wybiera się na spotkanie ze śmiercią, a jednak wielu ją spotka.

Gdzie tanio kupić:

5/5 - (8 votes)