Harry Potter kolejność
Fantasy

Harry Potter książki | od ilu lat? [CHRONOLOGIA i KOLEJNOŚĆ]

Harry Potter: od czego zacząć czytać książki J.K. Rowling? Jaka jest kolejność czytania Harry’ego Pottera? Jeśli nie wiecie – dobrze trafiliście!

Harry Potter – kolejność czytania:

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic
  • Harry Potter i więzień Azkabanu
  • Harry Potter i Czara Ognia
  • Harry Potter i Zakon Feniksa
  • Harry Potter i Książę Półkrwi
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci

Od czego zacząć czytanie Harry’ego Pottera?

Jeśli nie wiecie, od czego zacząć czytanie Harry’ego Pottera, ów poradnik odpowie na wszystkie Wasze pytania. Powyżej znajdziecie już liste wszystkich książek usegregowane od pierwszej do ostatniej części i właśnie w taki sposób należy rozpocząć czytanie książek J.K. Rowling. Przygody młodego czarodzieja cieszą się cały czas niesłabnącą popularnością, dlatego nic dziwnego, że kolejne pokolenia szukają informacji o kultowej serii.

Harry Potter – od ilu lat?

W jakim wieku warto rozpocząć czytanie książek, którego bohaterem jest Harry Potter? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu rodziców. Śpieszymy z odpowiedzią! Harry Potter w pierwszej części ma 11 lat. Czy w takim razie powieść jest dla dzieci w tym wieku? Niekoniecznie – Harry’ego Pottera można zacząć spokojnie czytać będąc w wieku 6-8 lat. Warto jednak kolejne części stopniować, gdyż każda kolejne przedstawia Harry’ego o rok starszego, który zaczyna zmagać się z coraz poważniejszymi problemami.

Harry Potter – książki po kolei:

Poniżej znajdziecie opisy fabularne wszystkich książek z serii Harry Poter po kolei. Czytanie ich w zupełnie innej kolejności nie ma większego sensu, gdyż wszystkie się ze sobą wiążą i jest tutaj zachowana ciągłość chronologiczna.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter Tom 1

Książka „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” rozpoczyna cykl o młodym czarodzieju i jego licznych przygodach. Tytułowy Harry Potter wychowywany jest przez nieprzychylnych mu ciotkę i wuja. Jego rodzice zginęli w tajemniczych okolicznościach, a jedyne, co mu po nich pozostało to blizna na czole w kształcie błyskawicy. W dniu swoich 11. urodzin bohater dowiaduje się, że istnieje świat, o którym nie miał pojęcia. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” jest książką otwierającą wielotomowy cykl o czarodzieju, który w towarzystwie czytelników dorasta i przeżywa coraz to nowe, niebezpieczne przygody, walcząc ze swoim wrogiem – Voldemortem. To powieść nie tylko dla młodych czytelników. Dorośli również z pewnością będą czerpali przyjemność z jej lektury.

Harry Potter i Komnata Tajemnic

Harry Potter Tom 2

Poznałeś młodego czarodzieja, który nagle odkrywa, że magia jest integralną częścią jego świata? Możesz wrócić do Hogwartu, rozpocząć nowy rok nauki wraz z Harrym i jego przyjaciółmi – Hermioną i Ronem. Sięgnij po drugi tom sagi o małym czarodzieju – Harry Potter i Komnata Tajemnic. „Komnata tajemnic znów została otwarta” – słowa te prędzej czy później pojawiają się na kartach powieści J.K. Rowling. Zanim jednak do tego dojdzie, Harry ponownie pojedzie do Hogwartu, co wydarzy się w ciekawych okolicznościach. Zobacz, co tym razem stanie na przeszkodzie, kiedy będzie chciał udać się na pociąg do szkoły magii i czarodziejstwa. Z pewnością i Tobie w związku z drugim tomem cyklu Harry`ego Pottera nasuwa się wiele pytań: Czym jest Komnata Tajemnic? Czym grozi jej ponowne otwarcie? Gdzie można ją znaleźć? Odpowiedzi – wraz ze sporą dawką emocji – znajdziesz w książce.

Harry Potter i więzień Azkabanu

Harry Potter Tom 3

Osią trzeciej części cyklu książek o Harrym Potterze jest tytułowy więzień Azkabanu, który ucieka z pilnie strzeżonego więzienia dla czarodziejów. Wieść niesie, że to on zabił rodziców Harry`ego. Kim właściwie jest i co tak naprawdę łączy go z młodym czarodziejem? Dowiesz się, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje, i nie każdy jest tym, za kogo mają go inni. W tej części przygód Harry`ego Pottera masz okazję poznać nowego nauczyciela obrony przed czarną magią. W nowej roli występuje też przemiły gajowy, Hagrid. Możesz poznać lepiej przeszłość tajemniczego profesora Snape`a. Udaj się wraz z Harrym, Hermioną i Ronem do Hogsmeade, czyli jedynej wioski w Anglii, gdzie mieszkają wyłącznie czarodzieje.

Harry Potter i Czara Ognia

Harry Potter Tom 4

W tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart rozegra się Turniej Trójmagiczny, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francjii. Zgodnie z prastarymi regułami w turnieju uczestniczyć ma trzech uczniów – reprezentantów każdej ze szkół, wybranych przez Czarę Ognia. W tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach wybranych zostaje czterech. Co z tego wyniknie dla Harry’ego, jego przyjaciół i całego świata czarodziejów, dowiecie się z lektury czwartego tomu przygód nastoletniego czarodzieja.

Harry Potter i Zakon Feniksa

Harry Potter Tom 5

Harry znów spędza nudne, samotne wakacje w domu Dursleyów. Czeka go piąty rok nauki w Hogwarcie i chciałby jak najszybciej spotkać się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną. Ci jednak wyraźnie go zaniedbują. Gdy Harry ma już dość wszystkiego i postanawia zmienić swoją nieznośną sytuację, sprawy przyjmują całkiem nieoczekiwany obrót. Wygląda na to, że nowy rok nauki w Hogwarcie będzie bardzo dramatyczny. Po raz pierwszy w życiu Harry poczuje się tam nie jak w domu, tylko… więzieniu, i to nie za sprawą przywróconego do życia Lorda Voldemorta.

Harry Potter i Książę Półkrwi

Harry Potter Tom 6

Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach na swego przeciwnika, a narzędziem w jego ręku staje się jeden z uczniów. Czy jego plan się powiedzie? Szósta część przygód Harry’ego Pottera przynosi cenne informacje o matce Voldemorta, jego dzieciństwie oraz początkach kariery młodego Toma Riddle’a, które rzucą nowe światło na sylwetkę głównego antagonisty Pottera. Na czym polega sekret nadprzyrodzonej mocy Czarnego Pana? Jaki jest cel tajemniczych i niebezpiecznych wypraw Dumbledore’a? I wreszcie, kto jest tytułowym Księciem Półkrwi i jaką misję ma on do spełnienia?

Harry Potter i Insygnia Śmierci

Harry Potter Tom 7

Po śmierci Dumbledore’a Zakon Feniksa wzmaga swoją działalność, próbując przeciwstawić się coraz potężniejszym siłom śmierciożerców. Harry wraz z przyjaciółmi nie wraca do Hogwartu, tylko wyrusza z misją znalezienia sposobu na pokonanie Voldemorta. Wyprawa ta pełna niepewności i zwątpienia najeżona jest niebezpieczeństwami, a co gorsza nikt nie wie, czy zakończy się sukcesem i czy wszyscy dotrwają do jej końca. Dlaczego Dumbledore nie pozostawił Harry’emu czytelnych wskazówek? Czy przeszłość nieżyjącego dyrektora kryje jakieś niezwykłe tajemnice? Jaką rolę odegra Snape przy boku Voldemorta? Czy Harry’emu uda się dotrzeć do najważniejszych miejsc i faktów dotyczących jego rodziny? Siódmy tom przyniesie odpowiedzi na wszystkie istotne dla potteromaniaków pytania.

5/5 - (7 votes)