Gra o tron książki
Fantasy

Gra o tron | Książki: kolejność czytania [KOMPLET – CAŁA SERIA]

Gra o tron – książki autorstwa George’a R.R. Martina to kultowa seria fantasy. Zanurzcie się w niesamowity świat sagi Pieśni Lodu i Ognia. Od czego zacząć i w jakiej kolejności czytać książki z serii Gra o tron?

Kolejność czytania Gry o tron:

  • Gra o tron – rok wydania: 1996
  • Starcie królów – rok wydania: 1998
  • Stal i śnieg. Nawałnica mieczy. Cześć 1 – rok wydania: 2000
  • Krew i złoto. Nawałnica mieczy. Część 2 – rok wydania: 2000
  • Uczta dla wron. Część 1. Cienie śmierci – rok wydania: 2005
  • Uczta dla wron. Część 2. Sieć spisków – rok wydania: 2005
  • Taniec ze smokami. Część 1 – rok wydania: 2011
  • Taniec ze smokami. Część 2 – rok wydania: 2011

Powyżej znajdziecie listę książek Gry o tron ułożone w kolejności chronologicznej. Jeśli więc zastanawiacie się, od czego zacząć czytanie Gry o tron, to pierwsza część nosi tytuł po prostu… Gra o tron. Jeśli przypadkiem sięgniecie po inny tom z tej serii, to absolutnie nie zaczynajcie go czytać – wówczas totalnie nie będziecie wiedzieli, o co chodzi. George R.R. Martin tworzy na tyle rozbudowaną fabułę, że czytanie książek z tej serii fantasy w innej kolejności totalnie mija się z celem.

Gra o tron – komplet książek

Gra o tron komplet

Na ten moment ukazało się łącznie osiem tomów, które jako całość tworzą serię zatytułowaną Pieśń lodu i ognia. W Polsce tomy trzeci, czwarty oraz piąty ze względu na bardzo dużą objętość, zostały rozbite na dwie części. Z jednej strony to dobry zabieg – wygodniej się całość czyta. Niestety – więcej nas to wszystko w ostateczności kosztuje, jeśli zechcemy skompletować całą serię Gry o tron. Nie wiadomo kiedy pojawią się kolejne tomy Gry o tron, które zakończą książkową sagę. Jeśli szukacie innych świetnych książek w podobnym klimacie, sprawdźcie inne najlepsze książki fantasy. Warto zainteresować się, jak czytać Wiedźmina. A dla fanów polskiej literatury – koniecznie zobaczcie polskie fantasy, które warto przeczytać.

Gra o tron – wszystkie tomy

Jeśli jesteście ciekawi, o czym są wszystkie tomy Gry o tron, poniżej znajdziecie opisy fabularne przygotowane przez wydawcę. Dzięki temu, jeśli przeczytaliście już kilka tomów i chcecie sobie przypomnieć, o czym była poprzednia książka ze świata Gry o tron, opisy fabularne powinny Was naprowadzić na odpowiedni moment. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zanurzyć się w świat Westeros – lepszego momentu nie będzie!

Gra o tron – tom 1

Gra o tron. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 1

W książce fantasy Martina Georgea R. R. przenosimy się w Zachodnie Krainy. Po ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad osadami ludzkimi. Zbliża się kolejna zima, lodowate wichry i mrozy wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Na szczęście dla Zachodniej Krainy wszyscy zbuntowani władcy pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain. Niestety pokonany król pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone i niebezpieczne jak on sam… Na Żelaznym Tronie zasiadł Robert – najznamienitszy i najdzielniejszy z buntowników, którzy pokonali Smoczego Króla. Minęły już lata pokoju i beztroski i oto możnowładcy zaczynają ponownie grę o tron… Obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów literatury fantasy. (opis wydawcy)

Gra o tron – tom 2: Starcie królów

Starcie królów. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 2

Powieść „Starcie królów” to drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Tym razem George R. R. Martin opowiada historię pełną intryg, zdrad i politycznych rozgrywek o niezwykłej sile oddziaływania. Dopóki żył król Robert, Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa. Po jego śmierci wdowa zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który teraz przejął jego tron i stał się królem. W każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, głowy najpotężniejszych rodów ogłaszają się królami i walczą o swoje racje. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, wieszcząc zapowiedź końca lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Mimo kłótni i waśni wszyscy zdają sobie sprawę, że najgroźniejszym wrogiem może okazać się nadciągająca zima…(opis wydawcy)

Gra o tron – tom 3: Stal i śnieg. Nawałnica mieczy. Cześć 1

Stal i śnieg. Nawałnica mieczy. Cześć 1. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 3

Siedem królestw rozdarła krwawa wojna, a zima zbliża się niczym rozwścieczona bestia. Ludzie z Nocnej Straży przygotowują się na spotkanie z wielkim chłodem i żywymi trupami, które mu towarzyszą. Do inwazji na północ, której świeżo wykutą koronę nosi Robb Stark, szykuje się jednak horda głodnych, dzikich ludzi władających magią nawiedzanego pustkowia. Siostry Robba zaginęły, nie żyją albo w każdej chwili mogą zginąć na rozkaz króla Joffreya z rodu Lannisterów. A za morzem ostatnia z Targaryenów wychowuje smoki, które wykluły się na pogrzebowym stosie jej męża, gotowa pomścić śmierć ojca, ostatniego ze smoczych królów zasiadających na Żelaznym Tronie.(opis wydawcy)

Gra o tron – tom 3: Krew i złoto. Nawałnica mieczy. Część 2

Krew i złoto. Nawałnica mieczy. Część 2. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 3

Druga część trzeciego tomu cyklu Pieśń Lodu i Ognia, który zdobył podziw czytelników i krytyki na całym świecie. Locus uznał tom pierwsz, „Grę o tron”, za najlepszą powieść fantasy 1997 roku. Tom drugi, „Starcie królów”, dowiódł słuszności decyzji. (opis wydawcy)

Gra o tron – tom 4: Uczta dla wron. Część 1. Cienie śmierci

Uczta dla wron. Część 1. Cienie śmierci. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 4

Po śmierci króla potwora, Joffreya, Cersei przejęła władzę w Królewskiej Przystani. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie jak nasiona rzucone na jałową ziemią. Jest jeszcze kilka inych osób mogących rościć sobie pretensje do Żelaznego Tronu, ale są one zbyt słabe lub przebywają za daleko, by mogły stanowić realne zagrożenie. Jednakże, jak po każdym wielkim konflikcie, wkrótce zaczynają się zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem. W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów…(opis wydawcy)

Gra o tron – tom 4: Uczta dla wron. Część 2. Sieć spisków

Uczta dla wron. Część 2. Sieć spisków. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 4

Wojna pięciu królów zbliża się powoli do końca, a Lannisterowie i ich sojusznicy uważają się za zwycięzców, jednakże nie wszystko w kraju idzie dobrze. To czas, gdy mądrzy i ambitni, podstępni i silni, zdobędą umiejętności, siłę i magiczne talenty potrzebne, by przeżyć straszliwy okres, jaki ich oczekuje. Czas, w którym szlachetnie urodzeni i prości ludzie, żołnierze i czarodzieje, skrytobójcy i mędrcy muszą połączyć siły, ponieważ na uczcie dla wron jest wielu gości, ale tylko nieliczni ujdą z niej z życiem.(opis wydawcy)

Gra o tron – tom 5: Taniec ze smokami. Część 1

Taniec ze smokami. Część 1. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 5

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna… Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na marzeniach i pyle. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć. Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu. Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem. Wszędzie narastają gwałtowne konflikty, w których uczestniczą banici i kapłani, żołnierze i zmiennokształtni, szlachetnie urodzeni i niewolnicy. W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…(opis wydawcy)

Gra o tron – tom 5: Taniec ze smokami. Część 2

Taniec ze smokami. Część 2. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 5

W Meereen otoczona przez wrogów Daenerys Targaryen chwyta się rozpaczliwych środków, by zachować swoją pozycję. Wielu zabiega o jej względy, lecz ostrzegano ją, by nie ufała nikomu. W Królewskiej Przystani królowa regentka, Cersei Lannister, oczekuje na proces, porzucona przez tych, którym ufała, podczas gdy w położonym na wschodzie mieście Yunkai jej brat Tyrion został sprzedany w niewolę i jest zmuszony na własną rękę szukać wyjścia z opresji. W Braavos Arya Stark poznaje tajemnice Ludzi Bez Twarzy i pamiętanie o swym dziedzictwie sprawia jej coraz większe trudności. Stannis Baratheon pozostawił żonę oraz czerwoną kapłankę Melisandre i pomaszerował na południe, by stawić czoło okupującym Winterfell Boltonom. Tymczasem za Murem armie Dzikich przygotowują się do szturmu. Wszędzie narastają gwałtowne konflikty, w których uczestniczą banici i kapłani, żołnierze i zmiennokształtni, szlachetnie urodzeni i niewolnicy. W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…(opis wydawcy)

Dodatkowe książki ze świata Gry o tron:

Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 1

Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 1

Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, „Grze o tron”, Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. „Ogień i krew” zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii. „Ogień i krew” będzie dla świata Westeros tym, czym jest „Silmarillion” dla Śródziemia.(opis wydawcy)

Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2

Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2

Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów. Trzysta lat przed wydarzeniami przedstawionymi w cyklu „Pieśni Lodu i Ognia”, na długo przed konfliktem, z powodu którego wszystkie wielkie rody Westeros zwróciły się przeciwko sobie, krainą władał niepodzielnie ród Targaryenów, ostatnich z żyjących smoczych lordów. Targaryenowie przeżyli Zagładę Valyrii i osiedlili się na Smoczej Skale. Ta książka opowiada dzieje ich legendarnej dynastii od Aegona Zdobywcy aż po krwawy Taniec Smoków, wojnę domową między Aegonem II a jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą, walczącymi o tron swego ojca, która ogarnęła całe Westeros i omal nie doprowadziła do upadku dynastii Targaryenów. Opisuje też pokłosie tego konfliktu i wstąpienie na tron króla Aegona III, zwanego Zgubą Smoków. Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego Rhaenyra uważała się za prawowitą królową? Jakie było pochodzenie trzech smoczych jaj, które dano w prezencie Daenerys? Dlaczego król Aegon III nienawidził smoków?(opis wydawcy)

Świat Lodu i Ognia

Świat lodu i ognia

„Świat Lodu i Ognia” to dopełnienie kultowej sagi i serialu HBO, które zdobywają coraz więcej czytelników i widzów na całym świecie. George R.R. Martin z pomocą Elio M. Garcia JR i Lindy Antonsson zebrał opowieści o legendarnych dynastiach i mistycznych krainach Siedmiu Królestw. „Świat Lodu i Ognia” to spisana przez maesterów, septonów i minstreli kronika dziejów od Ery Herosów, poprzez przybycie Pierwszych Ludzi i nadejście Aegona Zdobywcy oraz ustanowienie przez niego Żelaznego Tronu, aż po upadek Obłąkanego Króla, Aerysa II Targaryena. To historia obfitująca w bitwy i rebelie, która doprowadziła do opisanego w „Pieśni Lodu i Ognia” konfliktu między czterema dynastiami: Starków, Lannisterów, Baratheonów i Targaryenów. Pięknie wydany tom, który oprócz historii Siedmiu Królestw, zawiera ponad 170 kolorowych ilustracji – prawdziwa perła dla fanów sagi i serialu „Gra o Tron”.

Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera

Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera

„Moją bronią jest mój umysł. Brat ma swój miecz, król Robert ma młot, a ja mam umysł… umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli, oczywiście, ma zachować ostrość”. Krótki i rzeczowy. Taki jest Tyrion. Oto najlepsze, najzabawniejsze, najbardziej nieprzyzwoite i najmądrzejsze powiedzonka miniaturowego Machiavellego – karła o mózgu wielkości całej planety i sercu ze zmatowiałego złota. „Najlepsze są kłamstwa przyprawione odrobiną prawdy”. „Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera to najlepszy prezent dla fanów Pieśni lodu i ognia.” George’a R. R. Martina oraz serialu „Gra o tron”: zbiór przewrotnych powiedzeń niezrównanego Krasnala z Casterly Rock, z ilustracjami, których autorem jest Jonty Clark!

Nieoficjalny ilustrowany przewodnik po Grze o tron

Nieoficjalny ilustrowany przewodnik po Grze o tron

Kim Renfro, dziennikarka INSIDERA, prowadzi nas przez wszystkie odcinki ośmiu sezonów serialu, opowiada historię jego nakręcenia i tłumaczy, dlaczego stał się tak wielką sensacją, podając mnóstwo ciekawostek i szczegółów z planu. Ta książka zapozna was ze wszystkim, co mogliście przeoczyć, i stanie się zachętą do ponownego obejrzenia serialu. Autorka jako reporterka przekazywała relacje z premier wszystkich sezonów, analizowała fabuły poszczególnych odcinków i dzieje postaci, a także przeprowadzała wywiady z aktorami, reżyserami oraz całą ekipą filmowców. W tej książce zaznajamia czytelników z przewodnimi motywami i historią postaci, a także wyjaśnia znaczenie zakończenia serialu i pisze o tym, czego możemy spodziewać się po nowych planowanych serialach ze świata Gry o tron. Po co właściwie wprowadzono postać Nocnego Króla? Czy serial przeszkodzi George’owi R.R. Martinowi w ukończeniu cyklu? Dlaczego ostatnie sezony były krótsze? Dlaczego niemal całkowicie pominięto wilkory? Jakie zapowiedzi losów czekających Jona Snow i Daenerys Targaryen umieszczono w serialu? Czy zakończenie rzeczywiście było słodko‑gorzkie? Zima nadeszła i odeszła, ale w tym przewodniku pozwalającym nam zajrzeć za kulisy powstawania Gry o tron wciąż trwa!

5/5 - (10 votes)