Mikołajek książki kolejność
Dla dzieci

Mikołajek książki: wszystkie części po kolei [KOLEJNOŚĆ]

Mikołajek to słynna seria książek dla dzieci. Od czego zacząć czytanie książek o Mikołajku? W jakiej kolejności czytać? Podpowiadamy!

Mikołajek – od czego zacząć?

Seria książek dla dzieci Mikołajek cieszy się olbrzymią popularnością i wielu rodziców pragnie, by ich pociechy rozpoczęły swoją przygodą z książkami właśnie od tego popularnego cyklu. Od czego zacząć czytanie Mikołajka? To wbrew pozorom nie jest łatwe pytanie, gdyż książek z serii Mikołajek (tych głównych), jest kilka. Na start należy wybrać pierwszą część, która nosi tytuł po prostu Mikołajek – bez żadnych dodatkowych udziwnień.

Mikołajek – wszystkie książki po kolei

Dla wszystkich, którzy chcą od razu wiedzieć, które i jakie książki należą do serii Mikołajek, przygotowaliśmy ten artykuł, w którym znajdują się wszystkie główne książki z serii Mikołajek wraz z krótkim opisem fabularnym. Oprócz tego, na fali popularności pojawiło się bardzo wiele dodatkowych tytułów, ale na nich się na ten moment skupiać nie będziemy. Oficjalnych książek o Mikołajku jest osiem.

Mikołajek – kolejność czytania:

Mikołajek

Mikołajek 1

Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku! Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej – ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy fan serii.

Rekreacje Mikołajka

Mikołajek 2

Zbiór bajek „Mikołajek. Rekreacje Mikołajka” to kolejna pozycja z serii przygód najpopularniejszych, małych łobuziaków w całej historii literatury dziecięcej. Główny bohater serii, czyli Mikołajek, znów ruszy w podróż odkrywania świata razem ze swoją nieodłączną ekipą: Joachimem, Euzebiuszem, Maksencjuszem, Alcestem i Ananiaszem. W kolejnych przygodach, nasyconych ich psikusami, dobrym humorem i nowoczesną stylistyką, będą zachwycać dzieci tym, co można zbroić w ciekawy sposób i jak poradzić sobie z różnymi, śmiesznymi życiowymi sytuacjami.

Mikołajek i inne chłopaki

Mikołajek 3

Niniejsza publikacja stanowi zbiór krótkich opowiadań – historyjek, a każda z nich zajmuje oddzielny rozdział. Tłem dla przygód Mikołajka i jego kolegów jest najczęściej szkoła, gdzie przyjaciele mogą się spotkać i razem spędzać czas. Niejednokrotnie dokuczają nauczycielom i wymyślają różne psoty. Mimo wszystko są to dobre dzieciaki, które bardzo lubią swoją wychowawczynię i wcale nie chcą sprawiać jej problemów.

Wakacje Mikołajka

Mikołajek 4

Mikołajek to szkolny rozrabiaka, który bez wątpienia doskonale wie, jak pakować się w kłopoty. Tym razem wyrusza na wakacje razem z rodzicami, gdzie czeka go wiele niezwykłych przygód. Wakacje spędzone z nowo poznanymi kolegami będą naprawdę udane! Mikołajek wyjeżdża również na kolonie. Tam bohater zostaje przydzielony do drużyny o nazwie Sokole Oko. Mikołajek na pewno nie będzie się tam nudzić!

Mikołajek ma kłopoty

Mikołajek 5

W tej części nie tylko Joachim ma kłopoty: Mikołajek z wielkim trudem (znaczy z tatą) pisze list, a potem odkrywa przed nami zaskakującą wartość pieniądza. Bunia najeżdża – przepraszam – odwiedza swojego zięcia i wnuka, a lekcja przepisów drogowych grozi katastrofą nie mniej niż lekcja przyrody – nic to, że nieożywionej. Zobaczycie, że Banda Mścicieli nie da z siebie drwić, a Euzebiusz wie wszystko o zawodzie wojskowego. To wszystko jeszcze nic wobec faktu, że kreda okazuje się kością… niezgody. No i jest jeszcze Rosół. Jedyny wychodzący z kontaktów z Mikołajkiem prawie bez szwanku sąsiad Blédurt jest potwornie irytujący… „No bo co w końcu, kurczę blade!”.

Nowe przygody Mikołajka

Mikołajek 6

Nowa książka o przygodach Mikołajka – tom zawiera osiemdziesiąt niepublikowanych dotąd historyjek ilustrowanych zabawną i niezapomnianą kreską Sempégo. Zapraszamy na spotkanie z Mikołajkiem, Rufusem, Alcestem i ich kolegami, których perypetie rozśmieszają kolejne już pokolenie czytelników.

Nowe przygody Mikołajka. Tom 2

Mikołajek 7

Dlaczego Rosół nie lubi lodów? Jak to się stało, że Kleofas przestał być najgorszy w klasie? Kto jest najlepszym graczem w kulki w całej szkole? Oto 45 nowych, nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi historyjek o najsłynniejszym francuskim uczniu i jego paczce, rodzicach i sąsiadach. Znakomita okazja, by spotkać wszystkich jego kolegów i posmiać się z ich zwariowanych pomysłów.

Nieznane przygody Mikołajka

Mikołajek 8

Mikołajek nabiera kolorów! Tym razem opowiadania o paczce kumpli Mikołajka pojawiły się niespodziewanie, odnalezione w szufladzie Goscinny’ego. Te nieznane przygody Sempé zilustrował kolorowymi rysunkami, dzięki czemu historie o Mikołajku nabierają prawdziwych rumieńców. Najsłynniejszy francuski uczeń ma dwie cechy – nigdy się nie zmienia i nigdy się nie starzeje. A pomysłów na przygody nigdy mu nie brakuje. Co obejrzą w telewizji u Kleofasa? Czy uda im się otworzyć własny cyrk? Przekonajcie się sami, bo Mikołajek długo nie usiedzi w jednym miejscu!

4.8/5 - (11 votes)