Diuna książki kolejność
Science fiction

Diuna: kolejność | Jak czytać? Ile tomów i części? Chronologia

W jakiej kolejności czytać książki z serii Diuna? Sprawdźcie nasz poradnik, gdzie znajdziecie wszystkie książki Diuna w jednym miejscu!

Diuna bije aktualnie rekordy popularności za sprawą filmu, którego reżyserem jest Denis Villeneuve. Warto na wstępie zaznaczyć, że dwie części filmu są adaptacją pierwszego tomu!

Diuna – wszystkie książki

Seria science fiction autorstwa Franka Herberta nazywana jest Kronikami Diuny. Całość składa się z sześciu tomów (powstały jeszcze inne książki z tego świata, ale są one autorstwa innych twórców), które można aktualnie kupić w polskich księgarniach w eleganckim pakiecie:

Diuna pakiet książek

 

Diuna – kolejność czytania

Poniżej znajdziecie wszystkie tomy z serii Diuna autorstwa Franka Herberta uszeregowane w kolejności, w jakiej należy je czytać. Każda część jest ze sobą ściśle powiązana, więc czytanie jej w innej kolejności praktycznie nie ma sensu, gdyż straci się ważne wątki fabularne. Dodatkowo, pierwszy tom jest swego rodzaju wstępem w ten plastyczny fantastyczny świat pełen ciekawych rozwiązań technologicznych.

Diuna – tom 1

Diuna tom 1

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają swe największe źródło dochodów. Planetę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe niemal ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron.

Rok powstania: 1965 rok

 

Mesjasz Diuny – tom 2

Diuna tom 2

Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula Muad’Diba pokonali połączone siły Harkonnenów i imperialnych sardaukarów. Paul poślubił księżniczkę Irulanę i zasiadł na tronie Imperium. Pustynna Arrakis, zwana Diuną, jest stolicą wszechświata, a Imperator Paul Atryda wydaje z niej poprzedzone proroczymi wizjami rozkazy. Tymczasem stare ośrodki władzy – Bene Gesserit, Gildia Kosmiczna i Bene Tleilax – zawiązują spisek przeciw nowemu Imperatorowi. Czczony niczym bóg, Paul Muad’Dib wpada w pułapkę, jaką zastawiła na niego prorocza moc: zna dokładnie każdą chwilę swojej przyszłości, każdy swój ruch, każdą decyzję i — przede wszystkim — swój straszliwy finał…

Rok powstania: 1969 rok

 

Dzieci Diuny – tom 3

Diuna tom 3

Arrakis zmienia się wolno, ale nieustannie. Pustynną niegdyś planetę w coraz większym stopniu pokrywa zieleń. Widząc tę transformację, bliźnięta Leto i Ghanima próbują ratować ginące czerwie. Gdy w stolicy przemawia tajemniczy Kaznodzieja, po osierocone przed laty dzieci Paula Muad’Diba przybywa jego matka…

Rok powstania: 1976 rok

 

Bóg Imperator Diuny – tom 4

Diuna tom 4

Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy w Imperium i wprowadził je na swój Złoty Szlak. Trzy i pół tysiąca lat narzuconego spokoju zmieniło niewiele. Bene Gesserit, Tleilaxanie, Ixanie i Gildia Kosmiczna – trzymani w ryzach groźbą odcięcia dostaw melanżu – gotowi są zrobić wszystko, by w końcu pozbyć się człowieka-czerwia. Syn legendarnego Muad-Diba staje w obliczu najbardziej diabolicznego spisku w historii. Spisku, który może doprowadzić nawet do śmierci Boga…

Rok powstania: 1981 rok

 

Heretycy Diuny – tom 5

Diuna tom 5

Blisko półtora tysiąca lat po śmierci Boga Imperatora we wszechświecie dużo się zmieniło. Nie ma Imperium, Rakis nie jest już jedynym źródłem melanżu, a rybomówne straciły wpływy. Tleilaxanie, Ixanie i Bene Gesserit pozostali jednak na scenie, a nieżyjący Leto II wciąż kładzie się cieniem na ich przyszłości. Walcząc o supremację, a zarazem usiłując ocalić zgromadzenie przed napływającymi z Rozproszenia Dostojnymi Matronami, Bene Gesserit układają diaboliczny plan. W jego centrum tkwią kolejny ghola Duncana Idaho i żyjąca na Rakis dziewczyna, która… rozkazuje czerwiom.

Rok powstania: 1983 rok

 

Kapitularz Diuną – tom 6

Diuna tom 6

Kapitularz przechodzi z wolna transformację, w której wyniku Bene Gesserit mają nadzieję wznowić zbiory melanżu i zdobyć dominującą pozycję we wszechświecie. Toczy się jednak walka z czasem – Dostojne Matrony zaciskają nieustępliwie pętlę wokół głównej siedziby zgromadzenia. Dręczona wizjami własnej śmierci, Matka Przełożona Darwi Odrade robi wszystko, by ocalić siostry. Mimo sprzeciwu części z nich postanawia zagrać va banque i rzuca na szalę swe ostatnie atuty: gholę baszara Tega, byłą Dostojną Matronę Murbellę i obdarzonego niezwykłymi zdolnościami Duncana Idaho. Tymczasem gdzieś w oddali czai się wróg stokroć potężniejszy od Dostojnych Matron i zarzuca swą sieć…

Rok powstania: 1985 rok

 

>>> ZOBACZ TAKŻE: Problem trzech ciał – książka

5/5 - (12 votes)