Diuna książki kolejność
Science fiction

Diuna | książki – ile części? Wszystkie tomy [KOLEJNOŚĆ]

W jakiej kolejności czytać książki z serii Diuna? Sprawdźcie nasz poradnik, gdzie znajdziecie wszystkie książki Diuna w jednym miejscu!

Diuna bije aktualnie rekordy popularności za sprawą filmu, którego reżyserem jest Denis Villeneuve. Warto na wstępie zaznaczyć, że film jest adaptacją połowy pierwszego tomu! Druga część filmowa zapowiedziana na 2023 rok fabularnie przedstawi więc wydarzenia jeszcze z pierwszej książki.

Diuna – wszystkie książki

Seria science fiction autorstwa Franka Herberta nazywana jest Kronikami Diuny. Całość składa się z sześciu tomów, które można aktualnie kupić w polskich księgarniach w eleganckim pakiecie:

Diuna pakiet książek

Diuna – kolejność czytania

Poniżej znajdziecie wszystkie tomy z serii Diuna autorstwa Franka Herberta uszeregowane w kolejności, w jakiej należy je czytać. Każda część jest ze sobą ściśle powiązana, więc czytanie jej w innej kolejności praktycznie nie ma sensu, gdyż straci się ważne wątki fabularne. Dodatkowo, pierwszy tom jest swego rodzaju wstępem w ten plastyczny fantastyczny świat pełen ciekawych rozwiązań technologicznych.

Diuna – tom 1

Diuna tom 1

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają swe największe źródło dochodów. Planetę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe niemal ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron.

Rok powstania: 1965 rok

Mesjasz Diuny – tom 2

Diuna tom 2

Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula Muad’Diba pokonali połączone siły Harkonnenów i imperialnych sardaukarów. Paul poślubił księżniczkę Irulanę i zasiadł na tronie Imperium. Pustynna Arrakis, zwana Diuną, jest stolicą wszechświata, a Imperator Paul Atryda wydaje z niej poprzedzone proroczymi wizjami rozkazy. Tymczasem stare ośrodki władzy – Bene Gesserit, Gildia Kosmiczna i Bene Tleilax – zawiązują spisek przeciw nowemu Imperatorowi. Czczony niczym bóg, Paul Muad’Dib wpada w pułapkę, jaką zastawiła na niego prorocza moc: zna dokładnie każdą chwilę swojej przyszłości, każdy swój ruch, każdą decyzję i — przede wszystkim — swój straszliwy finał…

Rok powstania: 1969 rok

Dzieci Diuny – tom 3

Diuna tom 3

Arrakis zmienia się wolno, ale nieustannie. Pustynną niegdyś planetę w coraz większym stopniu pokrywa zieleń. Widząc tę transformację, bliźnięta Leto i Ghanima próbują ratować ginące czerwie. Gdy w stolicy przemawia tajemniczy Kaznodzieja, po osierocone przed laty dzieci Paula Muad’Diba przybywa jego matka…

Rok powstania: 1976 rok

Bóg Imperator Diuny – tom 4

Diuna tom 4

Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród Corrinów, Leto II objął rządy w Imperium i wprowadził je na swój Złoty Szlak. Trzy i pół tysiąca lat narzuconego spokoju zmieniło niewiele. Bene Gesserit, Tleilaxanie, Ixanie i Gildia Kosmiczna – trzymani w ryzach groźbą odcięcia dostaw melanżu – gotowi są zrobić wszystko, by w końcu pozbyć się człowieka-czerwia. Syn legendarnego Muad-Diba staje w obliczu najbardziej diabolicznego spisku w historii. Spisku, który może doprowadzić nawet do śmierci Boga…

Rok powstania: 1981 rok

Heretycy Diuny – tom 5

Diuna tom 5

Blisko półtora tysiąca lat po śmierci Boga Imperatora we wszechświecie dużo się zmieniło. Nie ma Imperium, Rakis nie jest już jedynym źródłem melanżu, a rybomówne straciły wpływy. Tleilaxanie, Ixanie i Bene Gesserit pozostali jednak na scenie, a nieżyjący Leto II wciąż kładzie się cieniem na ich przyszłości. Walcząc o supremację, a zarazem usiłując ocalić zgromadzenie przed napływającymi z Rozproszenia Dostojnymi Matronami, Bene Gesserit układają diaboliczny plan. W jego centrum tkwią kolejny ghola Duncana Idaho i żyjąca na Rakis dziewczyna, która… rozkazuje czerwiom.

Rok powstania: 1983 rok

Kapitularz Diuną – tom 6

Diuna tom 6

Kapitularz przechodzi z wolna transformację, w której wyniku Bene Gesserit mają nadzieję wznowić zbiory melanżu i zdobyć dominującą pozycję we wszechświecie. Toczy się jednak walka z czasem – Dostojne Matrony zaciskają nieustępliwie pętlę wokół głównej siedziby zgromadzenia. Dręczona wizjami własnej śmierci, Matka Przełożona Darwi Odrade robi wszystko, by ocalić siostry. Mimo sprzeciwu części z nich postanawia zagrać va banque i rzuca na szalę swe ostatnie atuty: gholę baszara Tega, byłą Dostojną Matronę Murbellę i obdarzonego niezwykłymi zdolnościami Duncana Idaho. Tymczasem gdzieś w oddali czai się wróg stokroć potężniejszy od Dostojnych Matron i zarzuca swą sieć…

Rok powstania: 1985 rok

5/5 - (9 votes)