Najlepsze audiobooki
Audiobooki

Najlepsze audiobooki | TOP Ranking wszech czasów

Przed Wami najlepsze audiobooki. Sprawdźcie nasze TOP 25: audiobooków, których warto posłuchać!

Najlepsze audiobooki – lista:

Powyżej znajduje się rozwijana lista naszym zdaniem najlepszych audiobooków, zaś poniżej każdy z audiobooków ma swój opis od wydawcy wraz fragmentem do odsłuchania. Oprócz tego, przy danym audiobooku znajduje się link prowadzący do sklepu, gdzie dane słuchowisko można zakupić.

Linki do księgarń internetowych w artykule są zazwyczaj afiliacyjne. Dokonując zakupu wspierasz naszą pracę

TOP audiobooki – co warto przesłuchać?

Każdy z przedstawionych poniżej audiobooków to tzw. superprodukcje, w które zaangażowany jest cały sztab ludzi. Począwszy od reżysera i aktorów, aż po muzykę oraz całą oprawę audiowizualną. Gwarantujemy, że to jedne z najlepszych audiobooków wszech czasów, których słuchanie sprawi Wam wiele radości!


Dzienniki gwiazdowe

 

Nieustraszony gwiazdokrążca, potomek Guliwera i barona Münchhausena, kapitan dalekiej żeglugi galaktycznej, łowca meteorów i komet, niestrudzony badacz i odkrywca osiemdziesięciu tysięcy trzech globów, doktor h.c. uniwersytetów Obojga Niedźwiedzic, członek Towarzystwa Opieki nad Małymi Planetami, kawaler orderów mlecznych i mgławicowych. Oto kapitan Ijon Tichy! “Dzienniki gwiazdowe” to kultowa seria fantastycznych przygód gwiezdnego podróżnika, który towarzyszył Stanisławowi Lemowi właściwie przez całą jego pisarską karierę. Niepowtarzalne poczucie humoru Lema łączy się z fundamentalnymi kwestiami filozoficznymi i egzystencjalnymi. Teraz jako superprodukcja w mistrzowskiej obsadzie, w której usłyszycie Piotra Adamczyka, Adama Ferencego, Grzegorza Pawlaka i Krzysztofa Gosztyłę!

🔹Dzienniki gwiazdowe – kup teraz!🔹Gra o tron

 

“Gra o tron” George’a R.R. Martina to powieść, której nie trzeba przedstawiać. Epicka historia, w której lata pokoju minęły i możnowładcy zaczynają grę o żelazny tron Siedmiu Królestw, porwała odbiorców na całym świecie. Na jej podstawie powstał między innymi bijący rekordy popularności serial HBO, a sama książka ma status bestsellerowej i doczekała się wydań w kilkudziesięciu językach. Fascynuje nawet tych, którzy do tej pory nie sięgali po gatunek fantasy. Losy rodziny Starków z Winterfell, Lannisterów z Casterly Rock, Daenerys Targaryen i Jona Snowa pochłonęły bez reszty miliony osób na całym świecie. To pierwsza superprodukcja Audioteki i ponad 86 aktorów!

🔹Gra o tron – kup teraz!🔹Niezwyciężony

 

“Niezwyciężony” to jedna z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema i zarazem klasyka gatunku science-fiction. Audioteka, wraz z partnerem tego projektu HTC, stworzyła jedyną w swoim rodzaju superprodukcję. Wyreżyserowany przez Grzegorza Pawlaka audio-spektakl wyznaczył nową jakość realizacji audiobooków. „Niezwyciężony” Stanisława Lema to wymarzony scenariusz wielkiego batalistycznego filmu, w naszym “filmie bez obrazka” usłyszycie jednych z najlepszych aktorów m.in. Daniela Olbrychskiego, Marcina Kowalczyka, Arkadiusza Jakubika czy Eryka Lubosa. Muzykę, której nie zapomnicie długo po przesłuchaniu “Niezwyciężonego”, napisał wielokrotnie nagradzany, alternatywny zespół Ścianka.

🔹Niezwyciężony – kup teraz!🔹Czarny Romans

 

Twórcy dokumentalnego audioserialu próbują rozwiązać zagadkę jednej z najbardziej tajemniczych warszawskich postaci, Czarnego Romana. Kim właściwie był? Najsłynniejszym warszawskim bezdomnym? Szamanem, cinkciarzem, kolorowym ptakiem? Odkrywanie tej tajemnicy zajęło im blisko rok. Żeby być jak najbliżej dawnych ścieżek Romana, autorzy audioserialu urządzili studio nagraniowe w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w centrum Warszawy. Twórcy zajrzeli nie tylko na warszawskie ulice, którymi chodził Roman, ale też poza Warszawę i poza Polskę, do Berlina, Amsterdamu czy Nowego Jorku. Rezultat poszukiwań to portret nieszablonowej postaci i kronika polskiej transformacji.

🔹Czarny Romans – kup teraz!🔹Solaris

 

Najsłynniejsza powieść mistrza sci-fi! “Solaris” to przejmująca historia kontaktu z obcą inteligencją stanowi tło dla rozważań o ograniczeniach naszego umysłu i specyfice ludzkiego poznania. Dla jednych to historia miłosna, dla innych traktat filozoficzny. Odkryj arcydzieło Lema na nowo!

🔹Solaris – kup teraz!🔹2001: Odyseja kosmiczna

 

Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina. W roli narratorki – Krystyna Czubówna!

🔹2001: Odyseja kosmiczna – kup teraz!🔹Filary Ziemi. Część pierwsza

 

Najsłynniejsza powieść Kena Folletta w olśniewającej aranżacji z udziałem najlepszych polskich głosów. Pierwsza część superprodukcji opowiada o początkach prawie czterdziestoletniej historii budowy monumentalnej katedry w Kingsbridge – obejmuje prolog i akcję w latach 1123 i 1135–1136. A w tle oryginalne średniowieczne utwory w poruszającym wykonaniu chóru gregoriańskiego.

🔹Filary Ziemi – kup teraz!🔹Blade Runner

 

Jedna z najbardziej znanych powieści science-fiction, przez wielu uznawana również za najwspanialsze dzieło Philipa K. Dicka. „Łowca androidów” to próba odpowiedzi na pytanie o istotę człowieczeństwa. Tytułowy bohater stara się wytropić roboty niezdolne do ludzkich uczuć: współczucia, wyrzutów sumienia, poczucia winy. Poddaje je testom i bezwzględnie likwiduje te, które go nie zdają. To wydaje się jedyne słuszne wyjście. Posłuchajcie, co stanie się z samym łowcą, Rickiem Deckardem? Jak takie zajęcie na niego wpłynie? I czy androidy nie spróbują go przechytrzyć? Pierwszy audiobook zrealizowany w technice binauralnej, dzięki której znajdziesz się w samym środku akcji.

🔹Blade Runner – kup teraz!🔹Lśnienie

 

Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Panorama. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance’ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować… Słuchowisko z udziałem największych gwiazd współczesnego polskiego kina.

🔹Lśnienie – kup teraz!🔹Zwierciadło piekieł

 

Martin Williams, scenarzysta z Hollywood, pisze scenariusz musicalu oparty na życiu młodego aktora z lat trzydziestych, Boofulsa. Tragiczna historia chłopca, który został zabity przez własną babcię staje się jego obsesją. Pewnego dnia Williams natrafia na lustro, które wisiało niegdyś w domu młodego gwiazdora. Wydaje na nie ostatnie pieniądze. Z czasem okazuje się, że nie był to wymarzony zakup, ale najgorszy z koszmarów… Superprodukcja z udziałem ponad 40 znakomitych głosów, w tym Antoniego Pawlickiego oraz Adama Ferencego.

🔹Zwierciadło piekieł – kup teraz!🔹Wichrowe wzgórza

 

Superprodukcja na podstawie jednej z najsłynniejszych historii miłosnych, która fascynuje do dzisiaj. “Wichrowe wzgórza” to jedyna powieść Emily Brontë, która na dobre weszła do kanonu klasyki literatury. W dziewiętnastoletniej Anglii wywołała oburzenie kontrowersyjnymi motywami, które godziły w wiktoriańską społeczność, a dziś zachwyca gotycką atmosferą i niejednoznacznością postaci. Superprodukcja prezentuje wyjątkową wersję tej historii, z Marią Sobocińską i Michałem Żurawskim w roli kultowej pary tragicznych kochanków i narracją Kingi Preis. Specjalnie na potrzeby słuchowiska została skomponowana oryginalna muzyka, która przenosi prosto na mroczne wrzosowiska i gotyckie posiadłości Yorkshire. Do Wichrowych Wzgórz przybywa nowy najemca, Pan Lockwood. Spotyka się z niezwykłą niechęcią wszystkich mieszkańców – gburowatego gospodarza Heatcliffa, jego syna Haretona, tajemniczej dziewczyny Cathy i kłótliwego służącego Josepha. Jedyną przyjazną osobą jest pani Dean, z którą Lockwood wkrótce się zaprzyjaźnia i dzięki niej odkrywa tajemniczą przeszłość swojego nowego gospodarza: tragiczną historię zakazanej miłości, której konsekwencje na zawsze zaważyły na losach rodziny Earnshawów i Lintonów.

🔹Wichrowe wzgórza – kup teraz!🔹Powrót z gwiazd

 

Ziemska cywilizacja przestała podejmować jakiekolwiek ryzyko i odrzuciła wszelkie konflikty. Chemiczny zabieg betryzacji sprawił, że agresywne instynkty zostały wyeliminowane. Pracę podejmują jedynie roboty, a ludzie oddają się rozrywkom. Do takiej rzeczywistości trafia astronauta Hal Bregg. W czasie jego 10-letniej wyprawy badawczej w okolice gwiazdy Fomalhaut wszystko się zmienia. Zjawisko dylatacji czasu sprawia, że na Ziemi mija nie 10, a 127 lat. W tym czasie wytworzono cywilizację pozbawioną lęku. Czy mieszkaniec starej planety zrozumie i zaakceptuje zasady panujące w nowym świecie?

🔹Powrót z gwiazd – kup teraz!🔹Langer

 

Piotra Langera nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie trzeba go przedstawiać też Ninie Pokorze, którą poznaje na bankiecie swojej nowej fundacji. Kobieta piękna, dobrze ubrana, idealna by… stać się nową ofiarą. Jest w niej jednak coś takiego, co sprawia, że Langer zaczyna się otwierać… I po raz pierwszy ktoś poznaje historię o tym, jak rodzi się zło…

🔹Langer – kup teraz!🔹Karaluchy

 

Akcja “Karaluchów” zaczyna się, gdy norweski policjant, Harry Hole, wyrusza do Tajlandii, gdzie w jednym z moteli znaleziono zwłoki norweskiego ambasadora. Harry wsiada do samolotu skacowany, z zapasem zastrzyków witaminy B12 i wkrótce zaczyna krążyć po zaułkach Bangkoku: wśród świątyń, palarni opium, dziecięcych prostytutek i barów go-go. Odkrywa, że w tej sprawie chodzi o coś więcej niż o morderstwo: za ścianami pełza coś, co nie znosi dziennego światła… W tle autentyczne dźwięki przywiezione prosto z Bangkoku i specjalnie skomponowana muzyka przez zespół Pink Freud i Natalię Przybysz.

🔹Karaluchy – kup teraz!🔹Lot 202

 

Zwyczajna, piątkowa noc w Nowej Hucie. Kamery monitoringu u zbiegu dwóch ulic rejestrują młodego chłopaka o drugiej piętnaście. Nie ma go na nagraniu z przecznicy dalej… Sześć lat później, podkomisarz Agnieszka Oliwa odnajduje ciało chłopaka w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że w wyjątkowo osobliwy sposób popełnił samobójstwo. Tymczasem z Okęcia startuje samolot z premierem na pokładzie. Zwykły lot do Toronto ma potrwać dziewięć godzin i trzydzieści pięć minut. Szybko okazuje się jednak, że najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do celu… rozpoczyna się wyścig z czasem, a jedyną poszlaką jest chłopak, który niegdyś zaginął na krakowskich ulicach.

🔹Lot 202 – kup teraz!🔹451° Fahrenheita

 

Antyutopijna opowieść o świecie przyszłości, w którym indywidualizm jest całkowicie stłamszony, wiedza nikomu niepotrzebna, a analfabetyzm mile widziany. Książki są złem, za ich posiadanie grozi kara, a strażacy palą je na wielkich stosach. 451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier. Najsłynniejsza powieść Raya Bradbury’ego, wciąż szokuje i wzbudza pozytywne emocje. Kiedyś odbierana jako głos przeciwko totalitaryzmowi, teraz ukazuje drugie dno i zmusza do namysłu nad losem cywilizacji.

🔹451° Fahrenheita – kup teraz!🔹Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście

 

Niniejszy audiobook to dźwiękowa wędrówka po walczącej Warszawie. Marcin Ciszewski stworzył dzieło daleko wykraczające poza interpretację – to oryginalna, autorska opowieść o jednym z najważniejszych momentów w dziejach Polski. I kolejny dowód na to, że historia wciąż jest żywa i pełna wzbudzających emocje narracji. W audiobooku przeniesiemy się z narratorem w czasy Powstania i usłyszymy prawdziwe relacje uczestników sierpniowych wydarzeń przeczytane przez młodych, polskich aktorów.

🔹Powstanie Warszawskie – kup teraz!🔹Manitou

 

Nowy Jork, lata 70. XX wieku. Do świata żywych powraca po trzystu latach duch największego indiańskiego szamana, Misquamacusa, by dokonać zemsty za dusze swoich braci. Odrodzony w ciele młodej dziewczyny, Karen Tandy, próbuje sprowadzić z przeciwnej strony bytu inne demony. Zbliża się pojedynek, w którym ludzkość może ponieść porażkę. Tylko okultysta Harry Erskine z pomocą indiańskiego szamana, Śpiewającej Skały, podejmują walkę ze starożytną magią i siłami nadprzyrodzonymi. Superprodukcja z udziałem gwiazdorskiej obsady, w tym Marcela Sabata, Miłogosta Reczka, Anny Karczmarczyk, Jarosława Boberka i Wojciecha Żołądkowicza.

🔹Manitou – kup teraz!🔹Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy

 

Mordimer Madderdin powraca w nowej odsłonie! Leszek Lichota jako kultowy inkwizytor, sługa boży, który stoczy walkę o ocalenie niewinnych, o ukaranie zbrodniarzy, a przede wszystkim – o utrzymanie choćby resztek sprawiedliwości. Miasto Weilburg zatrzasnęło bramy i ogłosiło kwarantannę. W obrębie pilnie strzeżonych murów zamknięto ludzi chorujących i umierających na zarazę. Ale nawet po tych, którzy wymknęli się epidemii, śmierć gotowa jest sięgnąć z innych powodów. Bo w mieście oczadziałym od wielotygodniowej suszy, spętanym strachem przed przyszłością, terroryzowanym przez zewnętrznych wrogów i rodzimych fanatyków, wystarczy iskra, by z domów pozostały zgliszcza, a ulice zaścieliły trupy. “Dziennik czasu zarazy” to odrębna, niezależna część cyklu inkwizytorskiego, której można słuchać bez znajomości poprzednich tomów.

🔹Ja, inkwizytor – kup teraz!🔹Zima świata

 

Los rzucił bohaterów znanych z „Upadku gigantów” w różne miejsca świata, a teraz znów postawi ich i ich dzieci w centrum wielkiej historii. Rodzinę von Ulrichów podzieli stosunek do polityki Hitlera, wciąż jednak będą się starali zachować jedność. Rodzina Peszkowów dołoży wszelkich starań, aby Związek Radziecki rósł w siłę i był w stanie mierzyć się z niemieckim nazizmem. W Wielkiej Brytanii Ethel Leckwith będzie kontynuować polityczną walkę o lepsze jutro i włączy do niej syna, Lloyda Williamsa. W Stanach Zjednoczonych Lev Peshkov będzie budował gangsterskie imperium, jego córka Daisy zrobi wszystko, by zyskać odpowiednią pozycję towarzyską, a syn z nieprawego łoża, Greg, będzie uczestniczył w życiu politycznym kraju, niekiedy ramię w ramię z synem Gusa Dewara, Woodym.

🔹Zima świata – kup teraz!🔹Bracia Karamazow

 

Ostatnia i najdojrzalsza powieść Fiodora Dostojewskiego, która wciąż pozostaje aktualna dla czytelników na całym świecie. “Bracia Karamazow” to dramatyczne losy czterech synów Fiodora Pawłowicza, których ponownie złączy tragedia: zabójstwo ojca. Każdy z braci reprezentuje inny charakter i skrajnie odmienne światopoglądy. Dymitry, Iwan, Aleksiej i Paweł – poprzez ich kreacje Dostojewski po mistrzowsku pokazuje najmroczniejsze zakamarki duszy i targające człowiekiem namiętności. Bracia, obciążeni każdy własnymi winami, emocjami i pożądaniem, usiłują odnaleźć miejsce w mrocznej rodzinie Karamazowów.

🔹Bracia Karamazow – kup teraz!🔹Zbrodnia i kara

 

Były student prawa, Rodion Raskolnikow kwestionuje porządek świata – uważa, że wybitna jednostka ma prawo zabić, a geniusz jest usprawiedliwieniem dla zbrodni. Chłopak rości sobie prawo do bycia taką jednostką: okrada i zabija starą lichwiarkę oraz jej siostrę. Od momentu zbrodni jego życie staje się jednak pasmem udręk i oczekiwaniem na karę, która musi nadejść… Superprodukcja z udziałem m.in. Jędrzeja Hycnara, Mateusza Damięckiego, Karoliny Gruszki i Ewy Szykulskiej.

🔹Zbrodnia i kara – kup teraz!🔹Ojciec Chrzestny

 

Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta, a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie – handlu narkotykami, wchodzi w ostry, krwawy konflikt z Cosą Nostrą. Honor rodziny może uratować tylko najmłodszy, ukochany syn Vita Michael, bohater wojenny. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego? Janusz Gajos w niezapomnianej roli Vito Corleone.

🔹Ojciec Chrzestny – kup teraz!🔹Ogniem i mieczem

 

Posłuchaj kultowego dzieła Henryka Sienkiewicza w wyjątkowej adaptacji! “Ogniem i mieczem” to pierwsza część słynnej trylogii, która towarzyszy kolejnym pokoleniom Polaków nieprzerwanie od 1884 roku. Superprodukcja przenosi prosto w XVII wiek, na Dzikie Pola i stepy Ukrainy, w sam środek powstania Kozaków pod wodzą Chmielnickiego. Ale przede wszystkim pozwala poznać historię miłosną Jana Skrzetuskiego, pięknej Heleny Kurcewiczówny i niebezpiecznego Jurko Bohuna. Poznaj na nowo dzieje Zagłoby, Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego i Podbipięty w zupełnie nowej adaptacji, z najlepszymi polskimi głosami i oryginalną ścieżką dźwiękową zespołu Percival Schuttenbach.

🔹Ogniem i mieczem – kup teraz!🔹


Mistrz i Małgorzata

 

Superprodukcja z udziałem ponad 60 najlepszych polskich głosów, w tym Magdaleny Różczki oraz Andrzeja Chyry. W rozmowę dwóch moskiewskich literatów niespodziewanie wtrąca się tajemniczy cudzoziemiec. Wydarzenie to rozpoczyna serię wielu niewyjaśnionych zjawisk, jakie będą mieć miejsce w stolicy Związku Radzieckiego przez najbliższe kilka dni, a których zwieńczeniem będzie bal u szatana.

🔹Mistrz i Małgorzata – kup teraz!🔹

5/5 - (15 votes)