Olga Tokarczuk książki
Literatura piękna

Olga Tokarczuk | książki chronologicznie [KOLEJNOŚĆ]

Olga Tokarczuk to jedna z najpopularniejszych polskich autorek. Jej książki tłumaczone są na kilkadziesiąt języków, a sama autorka otrzymała Nagrodę Nobla. Od czego warto zacząć czytać książki Olgi Tokarczuk?

Olga Tokarczuk – książki chronologicznie:

  • Podróż ludzi księgi
  • E.E.
  • Prawiek i inne czasy
  • Dom dzienny, dom nocny
  • Anna In w grobowcach świata
  • Bieguni
  • Prowadź swój pług przez kości umarłych
  • Księgi Jakubowe
  • Zgubiona dusza
  • Empuzjon

Olga Tokarczuk: od czego zacząć? Jak czytać?

Od czego zacząć czytać książki Olgi Tokarczuk? To pytanie zadaje wielu z Was. Nic dziwnego – Olga Tokarczuk napisała wiele ksiażek (zarówno powieści, jak i opowiadania czy eseje) i w tym wszystkim można się łatwo pogubić. Poniżej znajdziecie książki podzielone na pełne powieści, zbiory opowiadań i inne książki (np. eseje, felietony). Całosć ułożyliśmy chronologicznie, więc jeśli chcecie czytać książki Olgi Tokarczuk po kolei, to najlepiej wedle listy, którą dla Was ułożyliśmy.

Nowa książka Olgi Tokarczuk

„Empuzjon” to najnowsza książka Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla! O czym jest nowa książka Noblistki? Poniżej zobaczcie jak wygląda okładka oraz o czym jest „Empuzjon”.

Empuzjon

empuzjon

Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica. W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel. Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Rok wydania po raz pierwszy: 2022 rok

Liczba stron: 400

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk

Jaka jest pierwsza książka Olgi Tokarczuk? Wszystko zaczęło się od powieści zatytułowanej Podróż ludzi księgi, która została pierwotnie wydana w 1993 roku. Debiutancka powieść została bardzo ciepło przyjęta przez krytykę i czytelników i do dzisiaj pozostaje jedną z najchętniej kupowanych książek Tokarczuk.

Podróż ludzi księgi

Podróż ludzi księgi

Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera. Tak swoją literacką podróż zaczynała Olga Tokarczuk. Młodzieńcza powieść, napisana 30 lat temu, jest prawdziwą kopalnią motywów, które Olga Tokarczuk rozwijała w swoich kolejnych utworach, zdobywając przy tym międzynarodowe uznanie i uwielbienie czytelników.

Podróż ludzi księgi – streszczenie:

Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę. Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości. Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?

Rok wydania po raz pierwszy: 1993 rok

Liczba stron: 256

Powieści Olgi Tokarczuk

Poniżej znajdziecie pozostało powieści Olgi Tokarczuk ułożone w kolejności chronologicznej:

E.E.

E.E.

E.E. – streszczenie:

Wrocław, rok 1908. Piętnastoletnia Erna Eltzner, z pozoru niewyróżniająca się niczym szczególnym córka niemieckiego fabrykanta, zaczyna przejawiać zdolności mediumicznie. Dziewczyna dojrzewa wraz ze swoim stuleciem – równie nieukształtowanym i zagadkowym jak ona. W dziwny sposób bardziej niż świat zmarłych odbija świat żywych: lęki, pragnienia i tęsknoty ludzi żyjących podobnie jak my na przełomie epok.

Rok wydania po raz pierwszy: 1995 rok

Liczba stron: 272

Prawiek i inne czasy

Prawiek i inne czasy

Prawiek i inne czasy – streszczenie:

Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin mieszkających w Prawieku walczy o swoje szczęście i przyszłość. Ich losy układają się w uniwersalną opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie.

Rok wydania po raz pierwszy: 1996

Liczba stron: 304

Dom dzienny, dom nocny

Dom dzienny, dom nocny

Dom dzienny, dom nocny – streszczenie:

Gdy bohaterka wprowadza się do domu u podnóża Sudetów w przygranicznej Nowej Rudzie, razem z okolicą zaczyna poznawać kolejne opowieści mieszkańców. Żywot świętej Kummernis, dzieje wysiedlonej przed laty niemieckiej rodziny, wydarzenia z życia perukarki Marty i innych sąsiadów – każda z tych historii pomaga jej zrozumieć miejsce, w którym się osiedliła, ale przede wszystkim pozwala odkryć kolejne wymiary rzeczywistości. Rzeczywistości na pograniczu jawy i snu, wspólnej nam wszystkim, bez względu na czasy i miejsca, w których żyjemy.

Rok wydania po raz pierwszy: 1998

Liczba stron: 390

Anna In w grobowcach świata

Anna In w grobowcach świata

Anna In w grobowcach świata – streszczenie:

Jeden z najstarszych mitów w historii ludzkości w nowej, współczesnej odsłonie. Uwalniająca wyobraźnię, nowoczesna powieść. Olga Tokarczuk uwspółcześnia mit pochodzący sprzed niemal czterech tysięcy lat – historię o sumeryjskiej bogini Inannie, która zstąpiła do krainy zmarłych. Z rozmachem stwarza różnobarwną, rozpisaną na wiele głosów opowieść, w której wizja nowoczesności splata się z tym, co uniwersalne – ponadczasową, głęboko ludzką historią o przezwyciężaniu śmierci.

Rok wydania po raz pierwszy: 2006

Liczba stron: 196

Bieguni

Bieguni

Bieguni – streszczenie:

Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

Rok wydania po raz pierwszy: 2007

Liczba stron: 451

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Prowadź swój pług przez kości umarłych – streszczenie:

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść. Thriller moralny z metafizyczną zagadką, zaskakującą pod każdym względem. Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wsród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko – miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake’a. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarami padają myśliwi. Czy to możliwe, by – jak sugeruje Duszejko – to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców? Wszak Blake pisał: „Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie” …

Rok wydania po raz pierwszy: 2009

Liczba stron: 323

Księgi Jakubowe

Księgi Jakubowe

Księgi Jakubowe – streszczenie:

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach. Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii. Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci – Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe.

Rok wydania po raz pierwszy: 2014

Liczba stron: 912

Zgubiona dusza

Zagubiona dusza

Zgubiona dusza – streszczenie:

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…”. Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.

Rok wydania po raz pierwszy: 2017

Liczba stron: 48

Opowiadania Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk znana jest także ze świetnych opowiadań. Dla tych wszystkich, którzy bardziej cenią krótką formą, poniżej znajdują się aktualnie dostępne zbiory opowiadań Tokarczuk.

Szafa

Szafa

Świat niepokojącej wyobraźni Olgi Tokarczuk. Trzy mistrzowskie opowiadania, uznawane za kwintesencję krótkiej formy w twórczości noblistki.

Rok wydania po raz pierwszy: 1997

Liczba stron: 64

Gra na wielu bębenkach

Gra na wielu bębenkach

Najgłośniejszy i najszerzej komentowany tom opowiadań ostatnich dekad. Bogactwo tematów i maestria krótkiej formy. Za zasłoną codzienności autorka dostrzega zawsze coś, co burzy porządek i wyrywa z rutyny.

Rok wydania po raz pierwszy: 2001

Liczba stron: 416

Ostatnie historie

Ostatnie historie

Trzy historie, trzy sposoby oswajania śmierci w jednej z najbardziej poruszających opowieści Olgi Tokarczuk.

Rok wydania po raz pierwszy: 2004

Liczba stron: 296

Opowiadania bizarne

Opowiadania bizarne

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest książka Olgi Tokarczuk. Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane. Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

Rok wydania po raz pierwszy: 2018

Liczba stron: 256

Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa

Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa

Oko w oko z niespodziewanym. Dwie historie ludzi, którzy przestali być pewni tego, co dzieje się wokół nich, kim są. Ich świat w jednej chwili wywrócił się do góry nogami.

Rok wydania po raz pierwszy: 2018

Liczba stron: 80

Eseje, wywiady – inne książki Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk świetne operuje słowem – nic więc dziwnego, że w księgarniach znajdziemy również książki publicystyczne, w których autorka zabiera głos w wielu sprawach. Sprawdźcie, o czym są inne książki Olgi Tokarczuk.

Lalka i perła

Lalka i perła

 

Olga Tokarczuk zaprasza bohaterów powieści Prusa na prywatną rozmowę. Słucha ich z uwagą i empatią, ale też niepokojem. Ich fascynujące historie niejednokrotnie rymują się z opowieściami naszej współczesności, a oni sami okazują się zaskakująco do nas podobni.

Rok wydania po raz pierwszy: 2001

Liczba stron: 88

Czuły narrator

Czuły narrator

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata. Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

Rok wydania po raz pierwszy: 2020

Liczba stron: 304

ZOBACZ TAKŻE: Remigiusz Mróz i książki: Chyłka i inne serie – kolejność
ZOBACZ TAKŻE: Wojciech Chmielarz – książki: od czego zacząć czytać? Kolejność
ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze polskie książki. Dobre książki [Bestsellery 2021]

5/5 - (10 votes)