Chińskie science fiction
Science fiction

Chińskie science fiction. Liu Cixin i jego książki

Książki science fiction Liu Cixina cieszą się na całym świecie olbrzymią popularnością – również w Polsce, gdzie sprzedano ich ponad 100 tys! Dlaczego warto zacząć czytać chińskie science fiction?

Chińskie science fiction podbiło świat

Liu Cixin osiągnął międzynarodowy rozgłos po tym, gdy jego książka została przetłumaczona na język angielski. Problem trzech ciał został nagrodzony prestiżową amerykańską nagrodą Hugo. To była zarazem pierwsza w historii powieść napisaną przez azjatyckiego autora, która otrzymała tę prestiżową nagrodę science fiction, i pierwszym dziełem, które nagrodzono w tłumaczeniu (odpowiada za nie Ken Liu). Z kolei w 2018 roku autor zdobył prestiżowe wyróżnienie – Nagrodę Arthura C. Clarke’a za Wyobraźnię w Służbie Społeczeństwu. To wszystko spowodowało, że książki Liu Cixina zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Dlaczego chińskie SF jest tak dobre?

Liu Cixin to hard SF, w którym świetna fabuła stoi na równi z poziomem i wiedzą naukową. Warto tu wspomnieć, że książki chińskiego pisarza to nie jest łatwa lektura! Jednak sposób budowania świata i przedstawienia kontaktu między Ziemią a Obcymi, zasługuje na szczególną uwagę. Nic dziwnego, że autor porównywany jest do samego Stanisława Lema. A to wszystko dodatkowo dla europejskiego i amerykańskiego czytelnika jest… dość egzotyczne przez umieszczenie akcji w Chinach.

Książki SF polecane przez głośne nazwiska

Wielu skusiło się na książki Liu Cixina. Książki polecał między innymi były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama czy też szef Facebooka – Mark Zuckerberg. Z kolei w Polsce powieści polecał Wojciech Orliński (specjalista od Lema) – jeszcze przed wydaniem książek w naszym kraju.

Od czego zacząć czytać?

Swoją przygodę z prozą Liu Cixina najlepiej zacząć od cyklu Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Książki są ściśle ze sobą powiązane, więc należy je czytać w poniższej kolejności. Aby nie psuć Wam zabawy z odkrywania fabuły, zamieszczamy tylko wstępny opis pierwszej części, by lepiej Wam przybliżyć, o czym ów trylogia jest:

Akcja rozgrywa się dwutorowo:

Śledzimy wydarzenia z 1967 roku, wtedy kiedy miejsce ma rewolucja kulturalna w Chinach, w wyniku której Ye Wenjie – młoda studentka fizyki traci wszystko, co było dotychczas dla niej ważne. Jej ojciec, wybitny fizyk ginie z rąk czerwonogwardzistów, a ona sama trafia do aresztu z powodu rzekomej zdrady stanu i staje przed sądem. Kiedy udaje jej się uniknąć śmierci dostaje propozycję rozpoczęcia zupełnie nowego życia, bo do poprzedniego i tak nie może powrócić. Tajna baza wojskowa o nazwie Czerwony Brzeg, w której prowadzone są bardzo tajne badania ma stać się jej domem, jak się potem okazuje już do śmierci.

Z kolei obecnie, Wang Miao (specjalista od nanomateriałów) musi zbadać, co stało się przyczyną tych samobójstw, z tego powodu przenika do organizacji noszącej miano „Granic Nauki”. W trakcie poszukiwania rozwiązania sprawy natyka się na tajemniczą grę „Trzy ciała”, w której postanawia wziąć udział. Czy wirtualny wytwór stanie się ucieczką od rzeczywistości?

Wspomnienie o przeszłości Ziemi – książki:

Problem trzech ciał

Problem trzech ciał

Ciemny las

Ciemny las

Koniec śmierci

Koniec śmierci

 

Zbiór opowiadań

Oprócz powyższej trylogii, w Polsce został wydany również zbiór opowiadań autora zatytułowany Wędrująca Ziemia. Poruszone są klasyczne tematy, jak inwazja obcych, pierwszy kontakt z cywilizacją pozaziemską czy globalna katastrofa.

Wędrująca Ziemia

Wędrująca Ziemia

Autor zabiera czytelnika na krańce wszechświata i czasu, na spotkanie z najdziwniejszym przeznaczeniem, jakie można sobie wyobrazić. To hołd dla mistrzów SF, jak Clarke czy Asimov, a zarazem pełne melancholii i przesycone pragnieniem zrozumienia ludzkiej natury, napisane w niepowtarzalnym stylu opowieści.

Dodatkowe książki

Oprócz tego w Polsce ukazały się dwie powieści, które nie zdobyły tak wielkiego rozgłosu jak trylogia Wspomnienie o przeszłości Ziemi, ale są równie dobre i pokazują dość dobrze styl autora. Z powodzeniem można zacząć czytanie od nich, jeśli zderzenie z długą trylogią nas nieco przeraża.

Era supernowej

Era supernowej

Era supernowej ma ciekawy punkt wyjściowy dla fabuły. Do Ziemi dociera zabójcze radioaktywne promieniowanie odległej o osiem lat świetlnych supernowej. Naukowcy z przerażeniem odkrywają, że w jego wyniku wszyscy ludzie w wieku powyżej trzynastu lat umrą w ciągu roku. Rozpoczyna się gorączkowy wyścig z czasem. Dorośli muszą jak najszybciej przekazać dzieciom całą wiedzę o zarządzaniu światem, żeby ludzka cywilizacja mogła przetrwać.

Piorun kulisty

Piorun kulisty

Piorun kulisty to kwintesencja stylu autora, który z jednej strony buduje ciekawy wątek fabularny, zaś z drugiej – łączy to z czystą fizyką. W trakcie burzy piorun kulisty zabija rodziców czternastoletniego Chena, spalając ich na popiół. Od tego czasu Chen postanawia poświęcić życie badaniu tego bardzo rzadkiego zjawiska atmosferycznego, wciąż otoczonego tajemnicą. Jako naukowiec obsesyjnie poszukuje prawdy w stacjach meteorologicznych, w laboratoriach wojskowych, a nawet w opustoszałej radzieckiej bazie ukrytej na Syberii. Kolejne odkrycia pokazują, że to tajemnicze zjawisko prowadzi na całkowicie nieznane obszary fizyki.

Źródło: Rebis

4.8/5 - (10 votes)