Polskie fantasy
2024,  Fantasy

Polskie fantasy. Książki, które warto przeczytać

Jakie są najlepsze polskie książki fantasy? To nie tylko Sapkowski i jego cykl o Wiedźminie. To również inne świetne serie. Przed Wami polskie fantasy, które warto przeczytać!

Polskie książki fantasy


W dobie popularności Wiedźmina, mogłoby się wydawać, że fantasy w Polsce przeżywa renesans. Można znaleźć powieści, które są osadzone w quasi średniowiecznym uniwersum, jednak nie zawsze jest to zadanie łatwe. Wszyscy znają doskonale serię o Wiedźminie, ale co oprócz tego? Niech poniższe zestawienie będzie swoistym przewodnikiem po tym, co warto z gatunku fantasy przeczytać od naszych rodzimych autorów.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze książki fantasy

Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Jego pierwszy zbiór opowiadań wydany w 2009 to rasowe fantasy, które spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków i czytelników. Ba – książka została wydana w 2016 roku w Rosji i zdobyła tam nagrodę książki roku w plebiscycie największego magazynu poświęconego fantastyce. Opowiadania i późniejsze powieści rozgrywają się w Meekhan. Całość napisana jest prostym, ale wyrazistym językiem. Autor umiejętnie łączy style – znajdziemy tutaj militarne opowieści z awanturniczą nutą, ale także polityczne intrygi. Bohaterowie są pełnokrwiści, historie poruszają, a styl zmienia się zależnie od tego, gdzie rozgrywa się akcja. Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę od fantasy – to będzie dobry pomysł!

Autor: Robert M. Wegner

  1. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe
  2. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód
  3. Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
  4. Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
  5. Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Księga Całości

Księga Całości

Feliks W. Kres to nieco zapomniany (a niesłusznie!) autor fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce, który przeszedł już na emeryturę. Najbardziej znany jest z “cyklu szererskiego”. To bardzo wielowątkowa saga, która z powodzeniem była tłumaczona również na inne języki (czeski, rosyjski czy hiszpański). Akcja rozgrywa się w świecie zwanym Szererem, gdzie tajemnicza siła sprawcza nazywana Szernią obdarzyła inteligencją (oprócz ludzi) koty i sępy. Na szczególną uwagę zasługuje Król Bezmiarów, który można nazwać “marynistycznym fantasy”. W świecie wykreowanym przez autora trwa wojna, zaś większość akcji obserwujemy oczyma wojaków. Jest naturalistycznie i dosadnie. Ale przez to, że każda książka to inny obszar, mamy na wszystko znacznie szersze spojrzenie. Kawał solidnej literatury, która w ogóle się nie zestarzała.

Autor: Feliks W. Kres

  1. Północna granica
  2. Król Bezmiarów
  3. Grombelardzka legenda
  4. Pani Dobrego Znaku
  5. Porzucone królestwo
  6. Tarcza Szerni

Pan Lodowego Ogrodu

Pan Lodowego Ogrodu

Czterotomowa seria science fantasy dla wielu jest najlepszym fantastycznym cyklem. Głównym bohaterem jest Vuko Drakkainen, który ląduje na obcej planecie zwanej Midgaardem. Wyrusza on w podróż, by znaleźć naukowców, z którymi stracono łączność 2 lata wcześniej. W obcym świecie żyje tajemnicza cywilizacja oraz obecna jest magia. Trzeba przyznać, że Jarosław Grzędowicz stworzył coś naprawdę nietuzinkowego. Stworzony przez niego świat jest pełen szczegółów i tajemnic, które odkrywamy wraz z głównym bohaterem. Wszystko to opisane jest w niezwykle plastyczny i wyrazisty sposób. Dużo tutaj również odniesień do innych dziedzin kultury. To obowiązkowa seria dla bardziej zaawansowanych. Po wgryzieniu się, ciężko się oderwać – emocje gwarantowane do samego końca.

Autor: Jarosław Grzędowicz

  1. Pan Lodowego Ogrodu – tom 1
  2. Pan Lodowego Ogrodu – tom 2
  3. Pan Lodowego Ogrodu – tom 3
  4. Pan Lodowego Ogrodu – tom 4

Achaja

Achaja

Główną bohaterką jest tytułowa Achaja, córka Archentara, jednego z siedmiu Wielkich Książąt królestwa Troy. Na wskutek intrygi pasierbicy, księżniczka zostaje powołana do wojska. Następnie zaś trafia do niewoli. Młoda kobieta, która wcześniej pławiła się w luksusach, musi zmierzyć się z ponurą rzeczywistością. Równolegle opisywany jest wątek maga, który stara się rozwikłać tajemniczą sprawę oraz skryby, który nie spodziewa się, że będzie musiał ruszyć w daleką podróż. Andrzej Ziemiański nie ma litości dla swoich bohaterów – wrzuca ich w coraz większe bagno, zaś kolejne opisy są coraz bardziej dosadne. Nie każdemu to przypadnie do gustu. Jedno jednak trzeba przyznać – całość jest pełna czarnego humoru i czyta się naprawdę szybko.

Autor: Andrzej Ziemiański

  1. Achaja – tom 1
  2. Achaja – tom 2
  3. Achaja – tom 3

Cykl Inkwizytorski

Cykl Inkwizytorski

Jeden z bardziej kontrowersyjnych cyklów fantasy. Akcja rozgrywa się w alternatywnym świecie, w którym Jezus Chrystus zszedł z krzyża, a następnie ukarał swoich prześladowców i tych, którzy w niego nie uwierzyli. Fabuła książek rozgrywa się czasach średniowiecznych, zaś głównym bohaterem jest inkwizytor Mordimer Madderdin. To również znakomity analityk i detektyw, zaś większość opowiadań to ciekawe kryminalne intrygi osadzone w brudnym i nieprzyjaznym świecie. W pewnym momencie Jacek Piekara zjada swój ogon, jednak warto przeczytać pierwsze tomy ze zbiorami opowiadań.

Autor: Jacek Piekara

  1. Sługa Boży
  2. Młot na czarownice
  3. Miecz Aniołów
  4. Łowcy dusz
  5. Płomień i krzyż – tom 1
  6. Ja inkwizytor. Wieże do nieba
  7. Ja inkwizytor. Dotyk zła
  8. Ja inkwizytor. Bicz Boży
  9. Ja inkwizytor. Głód i pragnienie
  10. Ja inkwizytor. Kościany galeon

Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer

Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer

O ile trylogia husycka Andrzeja Sapkowskiego jest znana dla większości czytelników, o tyle warto się zainteresować inną historyczną sagą fantasy. Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer przedstawia losy Witelona – śląskiego fizyka, matematyka, filozofa, twórcy podstaw psychologii spostrzegania. Witold Jabłoński prowadzi narrację w formię pamiętnika. Narracja 1-osobowa jest tutaj bardzo dokładna, pełna informacji – praca, jaką musiał autor włożyć w cały research robi olbrzymie wrażenie. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że całość czyta się naprawdę ciężko i warto sobie odpowiednio dawkować lekturę. A ta jest naprawdę fascynująca, mroczna i pokazująca głównego bohatera jako prawdziwego sukinsyna.

Autor: Witold Jabłoński

  1. Uczeń czarnoksiężnika
  2. Metamorfozy
  3. Ogród miłości
  4. Trupi korowód

Saga o zbóju Twardokęsku

Saga o zbóju Twardokęsku

To chyba jedno z bardziej klasycznych polskich fantasy. Akcja rozgrywa się w Krainach Wewnętrznego Morza. Zbój Twardokęsek jest hersztem grupy grasującej w okolicy Przełęczy Zdechłej Krowy. W pewnym momencie dopada go melancholijny nastrój – decyduje się ukraść skarb i znaleźć jakieś spokojne miejsce, gdzie mógłby osiąść. W ślad za nim jednak ruszają jego wściekli towarzysze. Okazuje się, że to zaledwie wstęp do niebezpiecznych przygód. Anna Brzezińska w umiejętny sposób buduje cały klimat i przywiązuje wagę do szczegółów. Język powieści wystylizowany jest chociażby na staropolski, dzięki czemu jeszcze łatwiej wejść nam w świat przez nią przedstawiony. Nie przysłania do jednek fabuły, która wciąga jak odkurzacz.

Autor: Anna Brzezińska

  1. Plewy na wietrze
  2. Żmijowa harfa
  3. Letni deszcz. Kielich
  4. Letni deszcz. Sztylet

Cykl o Smoczogórach

Cykl o Smoczogórach

Fabuła jest prosta jak budowa cepa. W Smoczogórach od pewnego czasu wieje, dudni i ogólnie dzieje się na tyle źle, że zaniepokojeni górale zwołują radę. Starszyzna stwierdza, że sprawę zbadać ma nowy gęślarz roku Kościanów i Wrzosiec, młody uczony z Lacerty. “Góralskie fantasy” to chyba najlepsze określenie dla trylogii Wita Szostaka. To cykl, który nawiązuje do tradycji młodopolskiej. Inspirowany jest legendami oraz prastarymi obrzędami góralskimi. Całość jest napisana przepięknym i dźwięcznym językiem, dlatego nie warto się tu śpieszyć, lecz smakować kolejne zdania. Trzeba tutaj zaznaczyć, że to fantasy nie dla każdego, gdyż czytelnicy szukający wrażeń i wartkiej akcji, mogą się srogo zawieść.

Autor: Wit Szostak

  1. Wichry Smoczogór
  2. Poszarpane granie
  3. Ględźby Ropucha

5/5 - (6 votes)