Polskie fantasy. Książki, które warto przeczytać
Jakie są najlepsze polskie książki fantasy? To nie tylko Sapkowski i jego cykl o Wiedźminie. To również inne świetne serie. Przed Wami polskie fantasy, które warto przeczytać!
Polskie książki fantasy
📚 Na skróty!
W dobie popularności Wiedźmina, mogłoby się wydawać, że fantasy w Polsce przeżywa renesans. Można znaleźć powieści, które są osadzone w quasi średniowiecznym uniwersum, jednak nie zawsze jest to zadanie łatwe. Wszyscy znają doskonale serię o Wiedźminie, ale co oprócz tego? Niech poniższe zestawienie będzie swoistym przewodnikiem po tym, co warto z gatunku fantasy przeczytać od naszych rodzimych autorów.
ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze książki fantasy
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Jego pierwszy zbiór opowiadań wydany w 2009 to rasowe fantasy, które spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków i czytelników. Ba – książka została wydana w 2016 roku w Rosji i zdobyła tam nagrodę książki roku w plebiscycie największego magazynu poświęconego fantastyce. Opowiadania i późniejsze powieści rozgrywają się w Meekhan. Całość napisana jest prostym, ale wyrazistym językiem. Autor umiejętnie łączy style – znajdziemy tutaj militarne opowieści z awanturniczą nutą, ale także polityczne intrygi. Bohaterowie są pełnokrwiści, historie poruszają, a styl zmienia się zależnie od tego, gdzie rozgrywa się akcja. Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę od fantasy – to będzie dobry pomysł!
Autor: Robert M. Wegner
- Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe
- Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód
- Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
- Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
- Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Księga Całości
Feliks W. Kres to nieco zapomniany (a niesłusznie!) autor fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce, który przeszedł już na emeryturę. Najbardziej znany jest z “cyklu szererskiego”. To bardzo wielowątkowa saga, która z powodzeniem była tłumaczona również na inne języki (czeski, rosyjski czy hiszpański). Akcja rozgrywa się w świecie zwanym Szererem, gdzie tajemnicza siła sprawcza nazywana Szernią obdarzyła inteligencją (oprócz ludzi) koty i sępy. Na szczególną uwagę zasługuje Król Bezmiarów, który można nazwać “marynistycznym fantasy”. W świecie wykreowanym przez autora trwa wojna, zaś większość akcji obserwujemy oczyma wojaków. Jest naturalistycznie i dosadnie. Ale przez to, że każda książka to inny obszar, mamy na wszystko znacznie szersze spojrzenie. Kawał solidnej literatury, która w ogóle się nie zestarzała.
Autor: Feliks W. Kres
- Północna granica
- Król Bezmiarów
- Grombelardzka legenda
- Pani Dobrego Znaku
- Porzucone królestwo
- Tarcza Szerni
Pan Lodowego Ogrodu
Czterotomowa seria science fantasy dla wielu jest najlepszym fantastycznym cyklem. Głównym bohaterem jest Vuko Drakkainen, który ląduje na obcej planecie zwanej Midgaardem. Wyrusza on w podróż, by znaleźć naukowców, z którymi stracono łączność 2 lata wcześniej. W obcym świecie żyje tajemnicza cywilizacja oraz obecna jest magia. Trzeba przyznać, że Jarosław Grzędowicz stworzył coś naprawdę nietuzinkowego. Stworzony przez niego świat jest pełen szczegółów i tajemnic, które odkrywamy wraz z głównym bohaterem. Wszystko to opisane jest w niezwykle plastyczny i wyrazisty sposób. Dużo tutaj również odniesień do innych dziedzin kultury. To obowiązkowa seria dla bardziej zaawansowanych. Po wgryzieniu się, ciężko się oderwać – emocje gwarantowane do samego końca.
Autor: Jarosław Grzędowicz
- Pan Lodowego Ogrodu – tom 1
- Pan Lodowego Ogrodu – tom 2
- Pan Lodowego Ogrodu – tom 3
- Pan Lodowego Ogrodu – tom 4
Achaja
Główną bohaterką jest tytułowa Achaja, córka Archentara, jednego z siedmiu Wielkich Książąt królestwa Troy. Na wskutek intrygi pasierbicy, księżniczka zostaje powołana do wojska. Następnie zaś trafia do niewoli. Młoda kobieta, która wcześniej pławiła się w luksusach, musi zmierzyć się z ponurą rzeczywistością. Równolegle opisywany jest wątek maga, który stara się rozwikłać tajemniczą sprawę oraz skryby, który nie spodziewa się, że będzie musiał ruszyć w daleką podróż. Andrzej Ziemiański nie ma litości dla swoich bohaterów – wrzuca ich w coraz większe bagno, zaś kolejne opisy są coraz bardziej dosadne. Nie każdemu to przypadnie do gustu. Jedno jednak trzeba przyznać – całość jest pełna czarnego humoru i czyta się naprawdę szybko.
Autor: Andrzej Ziemiański
- Achaja – tom 1
- Achaja – tom 2
- Achaja – tom 3
Cykl Inkwizytorski
Jeden z bardziej kontrowersyjnych cyklów fantasy. Akcja rozgrywa się w alternatywnym świecie, w którym Jezus Chrystus zszedł z krzyża, a następnie ukarał swoich prześladowców i tych, którzy w niego nie uwierzyli. Fabuła książek rozgrywa się czasach średniowiecznych, zaś głównym bohaterem jest inkwizytor Mordimer Madderdin. To również znakomity analityk i detektyw, zaś większość opowiadań to ciekawe kryminalne intrygi osadzone w brudnym i nieprzyjaznym świecie. W pewnym momencie Jacek Piekara zjada swój ogon, jednak warto przeczytać pierwsze tomy ze zbiorami opowiadań.
Autor: Jacek Piekara
- Sługa Boży
- Młot na czarownice
- Miecz Aniołów
- Łowcy dusz
- Płomień i krzyż – tom 1
- Ja inkwizytor. Wieże do nieba
- Ja inkwizytor. Dotyk zła
- Ja inkwizytor. Bicz Boży
- Ja inkwizytor. Głód i pragnienie
- Ja inkwizytor. Kościany galeon
Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer
O ile trylogia husycka Andrzeja Sapkowskiego jest znana dla większości czytelników, o tyle warto się zainteresować inną historyczną sagą fantasy. Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer przedstawia losy Witelona – śląskiego fizyka, matematyka, filozofa, twórcy podstaw psychologii spostrzegania. Witold Jabłoński prowadzi narrację w formię pamiętnika. Narracja 1-osobowa jest tutaj bardzo dokładna, pełna informacji – praca, jaką musiał autor włożyć w cały research robi olbrzymie wrażenie. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że całość czyta się naprawdę ciężko i warto sobie odpowiednio dawkować lekturę. A ta jest naprawdę fascynująca, mroczna i pokazująca głównego bohatera jako prawdziwego sukinsyna.
Autor: Witold Jabłoński
- Uczeń czarnoksiężnika
- Metamorfozy
- Ogród miłości
- Trupi korowód
Saga o zbóju Twardokęsku
To chyba jedno z bardziej klasycznych polskich fantasy. Akcja rozgrywa się w Krainach Wewnętrznego Morza. Zbój Twardokęsek jest hersztem grupy grasującej w okolicy Przełęczy Zdechłej Krowy. W pewnym momencie dopada go melancholijny nastrój – decyduje się ukraść skarb i znaleźć jakieś spokojne miejsce, gdzie mógłby osiąść. W ślad za nim jednak ruszają jego wściekli towarzysze. Okazuje się, że to zaledwie wstęp do niebezpiecznych przygód. Anna Brzezińska w umiejętny sposób buduje cały klimat i przywiązuje wagę do szczegółów. Język powieści wystylizowany jest chociażby na staropolski, dzięki czemu jeszcze łatwiej wejść nam w świat przez nią przedstawiony. Nie przysłania do jednek fabuły, która wciąga jak odkurzacz.
Autor: Anna Brzezińska
- Plewy na wietrze
- Żmijowa harfa
- Letni deszcz. Kielich
- Letni deszcz. Sztylet
Cykl o Smoczogórach
Fabuła jest prosta jak budowa cepa. W Smoczogórach od pewnego czasu wieje, dudni i ogólnie dzieje się na tyle źle, że zaniepokojeni górale zwołują radę. Starszyzna stwierdza, że sprawę zbadać ma nowy gęślarz roku Kościanów i Wrzosiec, młody uczony z Lacerty. “Góralskie fantasy” to chyba najlepsze określenie dla trylogii Wita Szostaka. To cykl, który nawiązuje do tradycji młodopolskiej. Inspirowany jest legendami oraz prastarymi obrzędami góralskimi. Całość jest napisana przepięknym i dźwięcznym językiem, dlatego nie warto się tu śpieszyć, lecz smakować kolejne zdania. Trzeba tutaj zaznaczyć, że to fantasy nie dla każdego, gdyż czytelnicy szukający wrażeń i wartkiej akcji, mogą się srogo zawieść.
Autor: Wit Szostak
- Wichry Smoczogór
- Poszarpane granie
- Ględźby Ropucha