Niezwyciężony Lem
Science fiction

Niezwyciężony Stanisława Lema – jedna z najlepszych książek SF

Trwa Rok Lema. Z tej okazji przedstawiamy jedną z jego najlepszych książek – „Niezwyciężonego” oraz dwa dodatkowe wydania tej powieści w nieco innej formie.

Niezwyciężony – książka

Niezwyciężony książka

Książka po raz pierwszy została wydana w 1964 roku w zbiorze z opowiadaniami pod tytułem Niezwyciężony i inne opowiadania. Dzisiaj w księgarniach sprzedawana jest już osobna tytułowa opowieść, która jest z cyklu tych hard SF. Całość się jednak niezwykle dobrze czyta – można zaryzykować ze stwierdzeniem, że mamy do czynienia z Military SF.

Krążownik międzygalaktyczny, czyli tytułowy Niezwyciężony, zostaje wysłany na planetę Regis III z misją odnalezienia Kondora – zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach bliźniaczej jednostki, z którą utracono kontakt wkrótce po jej wylądowaniu na planecie. By nie zdradzać zbyt wiele z samej fabuły dla tych, co nie czytali – akcja jest dynamiczna, co rusz zostajemy zaskoczeni kolejnymi zwrotami akcji, a to wszystko podlane pytaniami o naturę człowieczeństwa.

Aktualnie na rynku dostępne mamy wydanie z Wydawnictwa Literackiego z przepiękną okładką autorstwa Przemka Dębowskiego. Dodatkowo jest cała masa wydań w formie ebooków plus biblioteki, więc zdobycie tej powieści Lema nie jest żadnym problemem.

Niezwyciężony – audiobook

Niezwyciężony aubiobook

Powieść Stanisława Lema aż się prosi o hollywoodzką superprodukcję. Filmu nie ma, ale jest za to wyśmienity audiobook czytany przez Krystynę Czubówną. Jej głos znakomicie pasuje do opisów czysto naukowych. Oprócz tego, mamy świetną obsadę złożoną z najlepszych aktorów m.in. Daniela Olbrychskiego, Marcina Kowalczyka, Arkadiusza Jakubiak czy Eryka Lubosa.

To druga po Blade Runerze produkcja zrealizowana w technice binauralnej. W trakcie słuchania audiobooka na słuchawkach, możemy odczuć jakbyśmy przebywali w zamkniętym statku kosmicznym czy też na obcej planecie. A na to wszystko składa się klimatyczny soundtrack. Stanisław Lem byłby dumny z tego, jak potraktowano jego powieść.

Niezwyciężony – komiks

Niezwyciężony komiks

Znakomita adaptacja w formie komiksu autorstwa Rafała Mikołajczyka zachwyca rozmachem, wykonaniem i podejściem do książki Lema z należytym mu szacunkiem. To świetny dowód na to, że ludzie z pasją potrafią stworzyć coś równie wspaniałego.

Ilustracje i kolorystyka zastosowana w komiksie robią olbrzymie wrażenie. Samo wydanie jest równie niezwykle eleganckie – twarda oprawa, kilkaset stron, gruby papier… Na półce prezentuje się epicko. Jeśli nie jesteście fanami komiksów, a znacie już Niezwyciężonego w formie książkowej, to opisywany komiks jest wart, by w niego zainwestować i wejść w świat powieści graficznych. Tym bardziej, że właśnie wyszedł dodruk w postaci drugiego wydania (pierwsze rozeszło się jak świeże bułeczki).

Powstaje gra The Invincible

Aktualnie powstaje gra zatytułowana The Invincible. Opis na platformie Steamie sugeruje, że otrzymamy grę nastawioną na opowiadanie historii. Czytamy o nieliniowej fabule, kształtowanej przez twoje relacje, wybory i umiejętności perswazji. Za produkcję odpowiada debiutujące studio Starward Industries, w którego szeregach znajdują się deweloperzy pracujący wcześniej nad takimi produkcjami jak Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3 i Dying Light. W sieci dostępne są bardzo klimatyczne screeny:

Oprócz tego mamy mały przedsmak w postaci ścieżki dźwiękowej i trzeba przyznać, że brzmi naprawdę nieźle. Wstępnie możemy to potraktować jako idealny OST do książki lub komiksu i z niecierpliwością czekamy na grę!

Premiera gry zapowiedziana jest na ten rok. Czekamy!

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze książki science fiction
ZOBACZ TAKŻE: Janusz A. Zajdel i jego książki science fiction
ZOBACZ TAKŻE: Chińskie science fiction. Liu Cixin i jego książki

5/5 - (8 votes)