Zaczytana jesień – książki dla młodzieży
Dla młodzieży

Zaczytana jesień – książki dla młodzieży

Jesień to idealna pora na odświeżenie ulubionych lektur oraz poszerzenie biblioteczki. Oferta książek dla młodzieży jest niezwykle szeroka.

Klimatyczna fantastyka w najlepszym wydaniu

Jesień to najlepszy czas na klimatyczną, niezwykłą literaturę. A czy są bardziej klimatyczne książki niż literatura fantastyczna? Magia, alternatywne światy, niezwykłe stworzenia – te motywy od lat przyciągają czytelników, szczególnie młodzież.

W długie jesienne popołudnia wiele osób wraca z nostalgią w mury Hogwartu. Nieprzemijającą od lat popularnością cieszy się Harry Potter – książki o młodym czarodzieju już ponad 20 lat temu zawładnęły wyobraźnią ludzi na całym świecie. W tym roku warto odświeżyć sobie przygody Harry’ego, czytając piękne, ilustrowane wydanie piątej części: „Harry Potter i Zakon Feniksa” z rysunkami Jima Kaya. Dzięki pracom artysty historia wybrzmiewa na nowo.

Fantastyka to także powieści z nurtu science-fiction. Warto sięgnąć po powieść „Blade Runner. Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. Pod tym zagadkowym tytułem kryje się powieść o postapokaliptycznym świecie istniejącym po wojnie nuklearnej, która zmiotła z powierzchni ziemi wiele gatunków. W ich miejsce wstąpiły androidy. Powoli świat opanowują inteligentne roboty, których selekcji dokonuje Rick Deckard – łowca nagród. Powieść Philipa K. Dicka wznowiona została w specjalnej edycji  opatrzonej wnikliwym opracowaniem. Ta historia o tym, „czym jest człowiek”, budzi szczególny rodzaj grozy. Sprawdzi się doskonale w chłodne, ciemne wieczory.

Na fali popularności filmu „Diuna”, książki z cyklu Franka Herberta znów wskoczyły na listy bestsellerów. Diuna jest jedynym we wszechświecie źródłem melanżu, co sprawia, że jest też łakomym kąskiem dla wielu rodów. W tej historii splatają się wątki przygodowe, wojenne, polityczne, ale również – ekologiczne. Walki Harkonnerów i Atrydów opisane są w niezwykle mistycznym klimacie, który czyni cykl Herberta tak wyjątkowym.

Niezależne od tego, czy to dystopia, magiczny zamek czy odległa planeta – fantastyka ma się dobrze i poleca się na jesień.

Obyczajówki młodzieżowe, powieści Young Adult

Ostatnio prężnie rozwija się też gatunek młodzieżowych powieści obyczajowych. Mnogość poruszanych wątków jest znakomitym przyczynkiem do dyskusji na różne tematy. Jedną z bardziej głośnych ostatnio pozycji jest „Zadanie domowe” Lizy Wiemer. Kiedy nauczyciel każe uczniom odtworzyć w ramach szkolnej debaty przebieg konferencji w Wannsee, społeczność uczniowska dzieli się. Część uczniów buntuje się przeciwko zadaniu, część podgrzewa napiętą atmosferę. To ważna powieść o przyjaźni, lojalności, ale również o rasizmie i antysemityzmie, które to zjawiska wciąż są jeszcze żywe.

Inną ciekawą pozycją jest „Felix Ever After”. Książka ta opowiada o transseksualnym nastolatku, który zmaga się nie tylko z kwestią odnalezienia własnej tożsamości, ale też z brakiem tolerancji i szykanowaniem, z próbą określenia własnych planów na przyszłość. „Felix Ever After” jest powieścią o poszukiwaniu własnego ja we współczesnym świecie oraz piękną opowieścią o tym, że każdy zasługuje na miłość.

Nowością wydawniczą, która spodoba się zarówno młodzieży, jak i dorosłym, jest „Malibu płonie” Taylor Jenkins Reid. Książka opisuje historię rodzinną czwórki rodzeństwa, dzieci gwiazdora estrady lat 70. Powieść toczy się dwoma torami, jednocześnie zagłębiamy się w przeszłość bohaterów oraz śledzimy dzień z ich obecnego życia – dzień, który ma wszystko zmienić. „Malibu płonie” to kolejny bestseller autorki „Daisy Jones & the Six”. Opowiada o tym, że rodzina to często ludzie, których wybieramy. Warto włączyć tę pozycję do swojej jesiennej biblioteczki.

Rate this post