Literatura piękna

Książki najlepsze na zimowe wieczory

Mroźna aura i coraz krótsze dni sprawiają, że niechętnie wychodzimy z domu. Zimowe wieczory warto spędzić pod kocem, z kubkiem herbaty i ulubioną książką w dłoni. Koniec roku i okres przedświąteczny to wiele wydawniczych nowości, zwłaszcza jeśli chodzi o książki romanse. Jaki tytuł wybrać? Oto kilka propozycji.

Romans z odrobiną humoru

Książki romantyczne na zimowe wieczory powinny być lekkie, z odrobiną humoru i romansu w tle. Jedną z najpopularniejszych polskich autorek powieści obyczajowych jest Katarzyna Michalak. Książki tej autorki są wydawane seriami. Rozpoczynając swoją przygodę z Michalak, warto sięgnąć po cykl „Słoneczna trylogia”, zawierający m.in. debiutancką powieść pisarki „Poczekajka”. Następnie można przeczytać np. „Leśną trylogię”, popularną i mocno wciągającą serię o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Dużą popularnością cieszy się również tzw. „Seria kwiatowa” czyli „Ogród Kamili”, „Zacisze Gosi” czy „Przystań Juli”. Każda z części to książka romans, opowiadająca o losie jednej z trzech przyjaciółek, które w poszukiwaniu szczęścia próbują uporać się z przeszłością. To romantyczne opowieści o przyjaźni i wybaczeniu, a także sile miłości. Najbardziej osobistymi i wyjątkowymi książkami w dorobku autorki są powieści z „Trylogii autorskiej”, pełne niezapomnianych historii i emocji takich jak zdrada, samotność czy pierwsza miłość. Książki Katarzyny Michalak to też propozycja dla osób, które lubią romanse z wątkiem kryminalnym (tu godna polecenia jest powieść „Ścigany”) czy sensacyjnym (np. „Drań”). Na uwagę zasługuje też najnowszy tytuł „Była sobie miłość”. To pełna emocji, ciepła opowieść o odwadze, wytrwałości, wybaczeniu i bezwarunkowej psiej miłości.

Biografie znanych i lubianych

Rynek czytelniczy w Polsce obfituje też w książki biograficzne. Wśród nowości ciekawą propozycją jest książka „Skąd ja panią znam?”, będąca zapisem rozmowy dziennikarki Katarzyny Ostrowskiej z aktorką Dorotą Kolak. Odkrywa przed czytelnikami nie tylko aktorską stronę Doroty Kolak, prowadząc czytelników za kulisy teatru i szklanego ekranu, ale też tą prywatną jako żony czy matki. To opowieść o szalonych podróżach, życiowych wyzwaniach i ulubionym miejscu na ziemi. Świetną lekturą będzie również książka „Koneserzy kolejnego dnia, czyli Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa”. Fani tego niezwykłego muzycznego duetu będą mieli okazję poznać romantyczną, przyjacielską, a jednocześnie pełną wyzwań i poczucia humoru historię tej pary, a wszystko to okraszone dowcipem i ciętym językiem. Z kolei wielbiciele twórczości Wojciecha Młynarskiego koniecznie muszą przeczytać książkę „Młynarski. Światowe życie” autorstwa Michała Ostrowskiego. To wyjątkowa biografia, która przedstawia jednego z najważniejszych artystów polskiej sceny muzycznej z zupełnie innej strony – takim, jakiego znali go tylko najbliżsi. Na pewno warto też sięgnąć po nowość „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki” Magdaleny Jaros. To historia wybitnego polskiego aktora, okraszona charakterystyczną dla niego dawką humoru. Ciekawą propozycją wydawniczą jest również „Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood”. Wstęp do polskiej wersji językowej książki napisał Tomasz Raczek. Dodatkową atrakcją jest eleganckie wydanie książki z pięknymi zdjęciami aktorki.

Styl życia

Koniec 2022 roku to także wiele ciekawych publikacji o tematyce lifestyle’owej. Godna uwagi jest np. książka „Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale” autorstwa Iwony Kienzler. Zawiera wiele ciekawostek ze świata fashion i można się z niej dowiedzieć, np. którego ze słynnych projektantów nazywano „Małym Księciem” mody. Książka opowiada o najważniejszych kreatorach mody, jak Chanel, Gucci, Versace, Dior czy Yves Saint Laurent, ukazując ich nietuzinkową osobowość, niezwykły talent, a jednocześnie problemy, z jakimi musieli się zmagać w życiu osobistym. Książka jest bogato ilustrowana i wydana w przepięknej szacie graficznej. Każdy fan mody powinien również przeczytać książkę „Miss Dior” Justine Picardie, opowiadającą historię Catherine – młodszej siostry Christiana Diora, a także jego muzy, która stała się inspiracją do stworzenia najsłynniejszych perfum Diora czy słynnej kolekcji New Look. Kolejna świetna propozycja to „Lunch z ludźmi sukcesu. 52 spotkania z tymi, którzy zmieniają świat”. To niezwykłe spotkanie z osobistościami ze świata sztuki, biznesu, mody, polityki i sportu, jak np. Jeff Bezos, George Soros, Angela Merkel czy szef Ryanaira Michael O’Leary, którzy zdradzają swoje sekrety i sposoby na sukces. Czy pozytywne myślenie może zmienić życie? Można się tego dowiedzieć z książki „Dzienniki wdzięczności. Jak jeden rok pozytywnego myślenia może zmienić twoje życie”, której autorką jest Janice Kaplan. To książka o tym, jak ważne jest docenianie tego, co się ma, i jak zmienić swoje życie, skupiając się na pozytywach. Godna uwagi i idealna na zimowe wieczory jest również książka „Dobrissimo! Opera od kuchni” Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kurzak. To opowieść o operze, gotowaniu, przyjaźni, karierze, ale też rozmowa o życiu dwóch przyjaciółek – najsłynniejszej polskiej śpiewaczki operowej oraz lubianej dziennikarki – okraszona pięknymi zdjęciami i sprawdzonymi przepisami na smaczne dania.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jedną z najlepszych propozycji na spędzanie czasu jest dobra książka. Romanse, biografie inspirujących postaci czy publikacje lifestyle’owe – warto sięgnąć po tytuł, który nas zainteresuje, ale także dostarczy nam przyjemności z lektury. Czytanie samo w sobie jest zajęciem rozwijającym, a może być też po prostu frajdą… zwłaszcza gdy za oknem ciemno i zimno.

Rate this post