Ranking książek fantasy wszechczasów
Fantasy

Ranking książek fantasy wszechczasów

Przed Wami rankin książek fantasy wszechczasów. Sprawdź, czy czytałeś wszystkie książki fantasy z tego zestawienia!

Książki fantasy wszech czasów – raknking

Fantastyka literacka od wieków kusi czytelników magicznymi światami, epickimi przygodami i niezwykłymi stworzeniami. W świecie książek fantasy, niektóre dzieła są jak korony, które zdobią literackie dziedzictwo. Zapraszamy do odkrycia największych skarbów literatury fantastycznej w naszym rankingu „Książek Fantasy Wszech Czasów”.

Ranking książek fantasy wszechczasów – lista

Przenieśmy się razem w światy, gdzie magia łączy się z przygodą, a bohaterowie stają twarzą w twarz z nieznanym. Czy gotowi jesteście na podróż pełną czarów i epickich historii? Razem wyruszamy na literacką wyprawę!

1. Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien

„Trzy Pierścienie dla królów elfickich pod niebem,
Siedem dla władców królów ludzkich w ich siedzibach kamieniowych,
Dziewięć dla śmiertelników, co przyszłość znają,
Jeden dla Władcy Ciemności, na czarnym tronie,
W krainie Mordoru, gdzie zaległy cienie.”

„Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena to kamień milowy w historii fantastyki. Tolkien wplótł elementy różnych mitologii, tworząc monumentalne dzieło, które stało się inspiracją dla licznych autorów. To epicka opowieść o wędrówce małej grupy bohaterów, zmierzających ku ostatecznej konfrontacji ze złem w Krainie Cienia. Język, kultura i starannie wykreowany świat czynią tę sagę jednym z najważniejszych dzieł fantasy wszechczasów.


2. Gra o Tron, George R. R. Martin

*”Gra o Tron” George’a R. R. Martina to monumentalne high fantasy, które zdobyło serca czytelników na całym świecie. Cykl „Pieśni Lodu i Ognia” to misternie spleciona opowieść o intrygach, polityce i nieprzewidywalnych zwrotach akcji. Martin stworzył świat Westeros, gdzie rodu szlacheckie walczą o Żelazny Tron. Bohaterowie są złożeni, a losy postaci nie są przewidywalne – to właśnie sprawia, że seria ta wyróżnia się spośród innych.


3. Opowieści z Narnii, C.S. Lewis

„Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa to niezapomniana seria fantasy dla dzieci i młodzieży. Choć autor, będąc chrześcijaninem, wplótł w tekst liczne nawiązania religijne, historia trzech rodzeństwa odkrywających magiczną krainę Narnii zachwyca czytelników niezależnie od ich światopoglądu. To pełna magii podróż przez fantastyczny świat, gdzie dobro staje w obliczu zła.


4. Ziemiomorze, Ursula K. Le Guin

„Ziemiomorze” to majstersztyk Ursuli K. Le Guin, uznanej autorki fantasy. Jej cykl składający się z pięciu powieści emanuje równościowymi wartościami i filozofią wschodu, co nadaje serii głębi. Le Guin tworzy świat, gdzie magia splata się z polityką, a bohaterowie stają w obliczu moralnych dylematów.


5. Harry Potter, J.K. Rowling

J.K. Rowling stworzyła fenomenalny świat czarodziejów, który podbił serca czytelników na całym świecie. „Harry Potter” to nie tylko historia o chłopcu, który odkrywa swoje magiczne zdolności, ale także opowieść o przyjaźni, odwadze i walce dobra ze złem. Pomimo pewnych kontrowersji, seria ta stała się nieodłączną częścią dziedzictwa literatury fantasy.


6. Świat Dysku, Terry Pratchett

„Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta to unikalna seria fantasy, która w humorystyczny sposób parodiuje rzeczywistość. To zabawna podróż po magicznym świecie, gdzie spotykamy czarownice, gobliny, trolle i ludzi z niezwykłymi umiejętnościami. Pratchett mistrzowsko łączy humor z refleksją nad poważnymi tematami.


7. Koło Czasu, Robert Jordan

„Koło Czasu” autorstwa Roberta Jordana to epicki cykl fantasy, który wciąga czytelników od pierwszej strony. Przygody Randa al’Thora, choć czasami zainspirowane twórczością Tolkiena, są pełne zwrotów akcji i wciąż trzymają w napięciu. Jordan kreuje rozbudowany świat, gdzie magia splata się z losami bohaterów.


8. Conan, Robert E. Howard

„Conan Barbarzyńca” autorstwa Roberta E. Howarda to klasyczne opowieści o przygodach silnego i nieustraszonego Conana z Cymmerii. Te krótkie opowiadania, nasycone tajemnicą i heroizmem, zapoczątkowały subgatunek sword and sorcery. To lektura obowiązkowa dla miłośników klasycznej fantasy.


9. Kroniki Amberu, Roger Zelazny

„Kroniki Amberu” autorstwa Rogera Zelazny’ego to fascynująca seria, która łączy w sobie elementy fantasy i science fiction. Bohaterowie posiadają niezwykłe umiejętności, a świat składa się z dwóch równoległych rzeczywistości: Amberu i Dworców Chaosu. To opowieść o walce o władzę, przeplatająca się z motywami mitologicznymi.


***

Te fantasy to nie tylko książki, to podróże przez niezwykłe światy, które pozostaną w pamięci czytelników na zawsze. Niezależnie od preferencji literackich, każdy znajdzie w tych dziełach coś dla siebie. Odkryj magię, zagłęb się w historie bohaterów i pozwól się ponieść wyobraźni — światy fantastyczne czekają na odkrycie!

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze książki fantasy

5/5 - (2 votes)