Zygmunt Miłoszewski: książki. Szacki i inne | KOLEJNOŚĆ CZYTANIA
W jakiej kolejności czytać książki Zygmunta Miłoszewskiego? Sprawdźcie nasz poradnik, gdzie przedstawiamy wszystkie książki Miłoszewskiego!
Kolejność czytania książek Zygmunta Miłoszewskiego:
- Cykl – Teodor Szacki: Uwikłanie, Ziarno prawdy, Gniew
- Cykl – Zofia Lorentz: Bezcenny, Kwestia ceny
- Cykl – Hydropolis: Uciekaj
- Osobne książki: Domofon, Jak zawsze
Powyżej posegregowaliśmy książki Zygmunta Miłoszewskiego cyklami, aby wygodnie było odnaleźć się w jego wszystkich powieściach. Najbardziej popularna seria to ta z Teodorem Szackim. Jego kryminały cieszą się niesłabnącą popularnością.
ZOBACZ TAKŻE: Lipowo: kolejność czytania
ZOBACZ TAKŻE: Komisarz Forst: kolejność czytania
ZOBACZ TAKŻE: Katarzyna Bonda: książki chronologicznie
ZOBACZ TAKŻE: Wojciech Chmielarz książki – kolejność
Ale warto wspomnieć, że Miłoszewski to nie tylko kryminały, ale również inne świetne książki – sprawdźcie sami poniżej!
Cykl: Teodor Szacki
➡️ Uwikłanie
Prokuratora Teodora Szackiego łatwo poznać na miejscu zbrodni. W zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, przedwcześnie posiwiały, zdegustowany faktem, że ludzie znowu postanowili zrobić sobie krzywdę. Tym razem w klasztorze w centrum Warszawy zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, podczas której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Śledztwo pokazuje, że mroczniejsze od uwikłań rodzinnych są tylko uwikłania narodowej historii – i że są to tajemnice znacznie pilniej strzeżone.
➡️ Ziarno prawdy
Prokurator Teodor Szacki w czasie zesłania do Sandomierza odkrywa, że gorszy od zbrodni jest tylko absolutny jej brak. Wykończony nudą, z trudem tuszuje ekscytację, kiedy tuż po Wielkanocy pod murami starej synagogi zostają znalezione pozbawione krwi zwłoki powszechnie szanowanej działaczki społecznej. Małomiasteczkowe śledztwo budzi najgorsze demony polskiej historii, powracają też dawne winy i zbrodnie. Wśród zagadek i kłamstw prokurator próbuje odnaleźć ziarno prawdy.
➡️ Gniew
Prokurator Teodor Szacki układa sobie życie w jesiennym Olsztynie, ponurym mieście wiecznej mgły i marznącej mżawki. Wierzy, że zbrodnia to wybór, że nie da się jej usprawiedliwić emocjami, że powinniśmy świadomie nie czynić zła. Nie spodziewa się, że niewinny początek – odnalezienie starych niemieckich zwłok – doprowadzi go do sytuacji, kiedy gniew przejmie nad nim kontrolę i zmusi do wyborów ostatecznych.
Cykl: Zofia Lorentz
➡️ Bezcenny
Koniec II wojny światowej. Niemcy przegrywają, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi – bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach. Rok po wojnie. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci na czele. Brakuje „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama. Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają: cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.
➡️ Kwestia ceny
Początek XX wieku. Sztorm. Benedykt Czerski żegna się z życiem. Przeklina patriotyczne uniesienia, które kilka dekad wcześniej doprowadziły do jego zesłania na Daleki Wschód, a teraz kazały mu wracać do ojczyzny. Czerski wraca jednak nie jako więzień, lecz jako wielki uczony, badacz dalekich plemion Syberii. Obsesyjnie pilnując skrzyń, zawierających bezcenne zabytki tajemniczego ludu Ajnów. Początek XXI wieku. Bogdan Smuga, chłodny naukowiec i wyznawca religii rozumu, wierzy, że wśród zbiorów Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości. Jego wysiłki nie przynoszą rezultatu. Decyduje się na desperacki krok. Początek XXI wieku. Bogdan Smuga, chłodny naukowiec i wyznawca religii rozumu, wierzy, że wśród zbiorów Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości. Jego wysiłki nie przynoszą rezultatu. Decyduje się na desperacki krok. Tak zaczyna się niezwykła wyprawa, która zaprowadzi bohaterów między innymi na rosyjską Wyspę Przeklętą, do Paryża i na statek-widmo. Ich przygody okażą się decydujące dla dalszych losów cywilizacji. I jak to u Miłoszewskiego, wszystko okaże się nie tym, czym zdawało się na pierwszy i drugi rzut oka.
Cykl: Hydropolis
➡️ Uciekaj. Hydropolis. Tom 1
Poznajcie Leonarda, zwanego przez wszystkich Elkiem, jedenastoletniego mieszkańca Drugiej Kolonii Podwodnej. Świat Elka jest miejscem pełnym nakazów i zakazów, które ograniczają mieszkańców, ale jednocześnie zapewniają im potrzebne, a wręcz konieczne, poczucie bezpieczeństwa. Codzienne życie bohatera, z pozoru nie tak różne od tego naszego – na powierzchni, toczy się jednak pod dyktando Uniwersalnych Zasad Bezpieczeństwa i wszechmocnych Inżynierów. Wszyscy muszą przestrzegać określonych reguł – w przeciwnym razie zginą. Dlaczego więc pewnego dnia Elek otrzymuje wiadomość o tym, że musi uciekać? Czy kolonii – lub jemu samemu – grozi niebezpieczeństwo? Czyje zapewnienia okażą się prawdziwe? Czy chłopiec podejmie ryzyko, by dowiedzieć się, czy istnieje alternatywna, być może lepsza, rzeczywistość? Pełna humoru, fantastycznych światów i nieprzewidzianych wydarzeń historia nie pozwoli ci się oderwać już od pierwszej strony! Książka została napisana z myślą o dzieciach w wieku 9-12, ale sprawdzi się zarówno dla trochę starszych jak i młodszych czytelniczek i czytelników. Zadziorna, wizjonerska, futurystyczna, choć ze szczyptą retro – taka jest nowa opowieść Zygmunta Miłoszewskiego.
Osobne książki:
➡️ Domofon
Do paskudnego bloku na Bródnie wprowadza się dwoje młodych ludzi, świeżo poślubieni Agnieszka i Robert, którzy przyjechali do stolicy z prowincji, by zacząć lepsze życie. Ich pierwszy dzień w nowym miejscu nie zaczyna się jednak zbyt dobrze: na zalanej krwią klatce schodowej leży człowiek bez głowy… Ale to dopiero początek koszmaru. Groza narasta, aż w końcu blok dosłownie zamyka się, więżąc wewnątrz bezradnych mieszkańców. Czy to tylko zbiorowa histeria, czy też działa ciążąca na tym miejscu klątwa? Zagadkę usiłuje rozwikłać trójka bohaterów: Agnieszka, której mąż ulega mrocznym siłom czającym się w bloku, dziennikarz alkoholik Wiktor, który zmaga się z własną traumatyczną przeszłością, i skłócony z rodzicami maturzysta Kamil. Czego dowiedzą się o strasznym domu i o samych sobie?
➡️ Jak zawsze
Komedia ironiczno-romantyczna o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości. I o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I o tym, co z tego wynikło. Nowa książka autora bestsellerów o Teodorze Szackim to opowieść o tym, czy potrafimy oszukać los. A może jesteśmy skazani na „jak zawsze”? Miłoszewski mistrzowsko eksploruje nowy gatunek literacki, pokazując, że niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał lub romans, zawsze umiejętnie przeplata osobiste losy bohaterów z historią Polski.